Anasayfa Yazarlar Emrah Ece Yazı Detayı Bu yazı 1301+ kez okundu.
Emrah Ece
Köşe Yazarı
Emrah Ece
 

Değişen dünyaya ayak uydurmak ''Aut disce aut discede''

Geleneksel toplum düzeninde hayata dair bilgilerin, tecrübelerin, erdem ve toplumsal rollerin gelecek nesillere aktarılması işi ailenin en yaşlı bireylerine aittir. Özellikle ilkel topluluklarda ailenin ya da kabilenin henüz genç olan üyeleri dışarıda avcılık ve toplayıcılıkla ilgilenirken, yaşlılar çocuklara ve henüz erginlenmemiş gençlere göz kulak olmak ve onların eğitimi ile ilgilenmekle mükelleftir. Yaşlı ve bilge olanın işi gece çöküp gündelik koşuşturma sona erdiğinde de henüz bitmemiştir, ateşin başında anlatılan hikâyeler yukarıda saydığım aktarımları tazeleyerek perçinler. Bu sayede tecrübe, bilgi ve gelenek sonsuza dek, Dünya durdukça kendini yineleyecektir.  Gelişim ve değişimin çok daha hızlı olduğu makro-modern toplumlarda ise bilge ihtiyarın yerini okul ve öğretmen alır. Üstelik gelişen devasa teknoloji ve özellikle internet sayesinde artık tüm kuşaklar eşzamanlı bir biçimlenme hâlindeler. Enformasyon öyle hızlıdır ki takip etmek toplumun yaşlı bireylerince zorlaşabilir ve genellikle gençlerin gerisinde kalırlar çünkü artık dünya tek bir kuşağın tanıyabileceğinden çok daha hızlı değişmektedir. ''Değişen dünya değil, insanlıktır'' diye düşünebilirsiniz ama hayır! Birkaç yüzyıl önce bu doğru olabilirdi fakat artık değişen dünyanın ta kendisidir. İşte bu yüzden kuşaklararası uçurum eskiden olduğundan çok daha yoğun biçimde yaşanır. Bu durumda yaşlı bireyler artık gençler için ''her şeyi bilen bilgeler'' değildir. İnsanlık, hızla kişinin anonim bir kişi, toplumun küçücük bir parçası olduğu küçük toplumların bireyi toplum varlığı için adayan kolektif ve homojen yaşam biçiminden koparak şahsiyetçiliğin ve birbirinden farklı olabilme özgürlüğünün limanlarına yaklaşmaktadır. Neyse ki değişimi gözlemleyebilecek kadar yaşayacağız ve ayak uydurmaya mecburuz ''Aut disce aut discede''…
Ekleme Tarihi: 29 Eylül 2019 - Pazar

Değişen dünyaya ayak uydurmak ''Aut disce aut discede''

Geleneksel toplum düzeninde hayata dair bilgilerin, tecrübelerin, erdem ve toplumsal rollerin gelecek nesillere aktarılması işi ailenin en yaşlı bireylerine aittir. Özellikle ilkel topluluklarda ailenin ya da kabilenin henüz genç olan üyeleri dışarıda avcılık ve toplayıcılıkla ilgilenirken, yaşlılar çocuklara ve henüz erginlenmemiş gençlere göz kulak olmak ve onların eğitimi ile ilgilenmekle mükelleftir.
Yaşlı ve bilge olanın işi gece çöküp gündelik koşuşturma sona erdiğinde de henüz bitmemiştir, ateşin başında anlatılan hikâyeler yukarıda saydığım aktarımları tazeleyerek perçinler. Bu sayede tecrübe, bilgi ve gelenek sonsuza dek, Dünya durdukça kendini yineleyecektir. 

Gelişim ve değişimin çok daha hızlı olduğu makro-modern toplumlarda ise bilge ihtiyarın yerini okul ve öğretmen alır. Üstelik gelişen devasa teknoloji ve özellikle internet sayesinde artık tüm kuşaklar eşzamanlı bir biçimlenme hâlindeler. Enformasyon öyle hızlıdır ki takip etmek toplumun yaşlı bireylerince zorlaşabilir ve genellikle gençlerin gerisinde kalırlar çünkü artık dünya tek bir kuşağın tanıyabileceğinden çok daha hızlı değişmektedir. ''Değişen dünya değil, insanlıktır'' diye düşünebilirsiniz ama hayır! Birkaç yüzyıl önce bu doğru olabilirdi fakat artık değişen dünyanın ta kendisidir. İşte bu yüzden kuşaklararası uçurum eskiden olduğundan çok daha yoğun biçimde yaşanır. Bu durumda yaşlı bireyler artık gençler için ''her şeyi bilen bilgeler'' değildir. İnsanlık, hızla kişinin anonim bir kişi, toplumun küçücük bir parçası olduğu küçük toplumların bireyi toplum varlığı için adayan kolektif ve homojen yaşam biçiminden koparak şahsiyetçiliğin ve birbirinden farklı olabilme özgürlüğünün limanlarına yaklaşmaktadır. Neyse ki değişimi gözlemleyebilecek kadar yaşayacağız ve ayak uydurmaya mecburuz ''Aut disce aut discede''…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve guncel61.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.