Alev EREN


Basbakan’in ISID’medikleri ve Türkmenler

Basbakan’in ISID’medikleri ve Türkmenler


 

Neymis efendim ‘Dünya Lideri’ymis, tabaninin dünya lideri!

 

Bir dünya lideri düsünün ki, seçmeni hacrinde kimse sözüne itibar etmesin, ABD Baskani beyzbol sopasiyla ayar versin, yabanci basin dalga geçsin.

 

Yeniden Osmanli’yi kuracakti, Ortadogu’nun lideri olacakti, inandi! Belediyecilik gibi sandi devlet yönetmeyi. Taseron firmalarla temizledi Istanbul sokaklarini yine taseron katillerle kan gölüne çevirdi bütün cografyayi.

 

Suriye üzerinden Ortadogu’ya hâkim olmak isterken çamura batti. Arap Baharinin rüzgârina kapilip Esad’i reforma ikna etmek yerine, silahli gruplari desteklemeyi tercih etti. Suriye’deki sivil muhalefeti militarize etti. Yetmedi Hatay ve Kilis üzerinden binlerce katili Türkiye’ye getirtip hastanelerde tedavi etti, askeri egitim verdi, ceplerine harçlik koymayi da ihmal etmedi. Yetmedi tirlar dolusu lojistik destek gönderdi. Adana’da yakalatinca da “Türkmenlere yardim ettigini” söyledi. Oysaki Türkmenler aylar öncesinden söylemisti zaten“Bize TIR falan gelmedi” diye. Sonuç: Musul ve Telafer düstü, Kerkük can çekisiyor!

 

Türkmen sessiz, Türkmeneli çaresiz… “Vatanimizi terk etmeyiz” diyorlar, somut bir yardim bekliyorlar. Dünya liderinden bekledigimiz sözleri “yavru muhalefet” diye küçümsedigi MHP’den geliyor, “Gerekirse silah seçenegi de dahil edilmeli” diye. Muhalefetin farkinda oldugu tehlikeyi Dünya lideri göremiyor… Kerkük düserse Ankara düser!

 

Dünya lideri ama stratejisi yok. 2006’da koymuslar önüne bir “Büyük Ortadogu” haritasi, saniyor ki liderligi oynayacak. Biliyor, cihatçi örgütler tarafindan Irak üçe bölünecek bu yüzden ölünün cigerini söküp yiyen yamyam El Nursa’yi terör örgütü listesinden çikartiyor, “Camiye ayakkabiyla girdiler” diye gösterdigi hassasiyeti, türbeleri yakip yikan ISID’e karsi gösteremiyor!

 

Irak’da merkezi hükümete bagli ordu birlikleri çekilmis durumda, ISID’e karsi Sii lider Ayetullah Ali Sistani, cihat çagrisinda bulunarak Siileri silahlandiriyor, pesmerge zaten Irak Kürt Bölgesel Yönetimini savunuyor, bir tek Türkmen hafif silahlarla kendisini korumaya çalisiyor. Irak’da Türkmenlerin güçlenmesini, Türkler hariç hiç kimse istemez. Bu yüzden büyük usta Türkmenleri yalnizlastirirken bir de “Türkmenlerin yarisi Sünni yarisi Sia” diyerek ISID’in önüne katli vacip gibi millet gibi Türkmenleri ativeriyor.

 

Kendi ülkesinde bayragina sahip çikamayan, Irak’da Türkmen’e mi sahip çikar? Biz Türklerin en büyük talihsizligi, savas dönemlerinde basimizda bir Türk’ün bulunmamasi! Dün Karabag Savasinda Ermeniler tarafindan katledilen Türkler için “Bunda üzülecek ne var, onlar Sii, biz Sünni’yiz” diyen Turgut Özal zihniyeti, bugün Recep Tayip Erdogan ile devam ettiriliyor.

 

Sayilari 1 milyona yaklasan Suriyeli mültecilere bakan koskoca Türkiye, Irak’taki Türkmenlere bakacak gücü kendisinde bulamadigindan olsa gerek Büyük Usta, Neçirvan Barzani’ye gönderdigi tebrik mektubunda Türkmenleri, Kürtlere emanet ederek, hak ve menfaatlerinin korunacagini düsünmüs. Dünya liderine tarih dersi vermek bize düsmez ama Saddam döneminde Türkmen liderlerini Irak istihbaratina bildiren ve öldürülmelerine sebep olan, Kerkük’de tapu ve nüfus müdürlüklerini yagmalatan mektubun sonunda sicacik selamlarini ve hürmetlerini gönderdigi Mesut Barzani’nin bizzat kendisiydi.

 

Türkmen’in kaderi Bölgesel Kürt Yönetimine teslim edilemeyecek kadar hayati önem tasirken, Türk jetlerini Irak üzerinden uçuramayan, Kizilay’i, AFAD’i bölgeye gönderemeyen, daha ISID’e bile terör örgütü diyemeyen bir Basbakanin Dünya Liderligi, Türk Bayragini fon olarak kullanip Malta Bayragiyla vergiden kurtulan Reza Zarrab’in cari açigi kapatmasi gibidir.


 • BIST 100

  5.143%-1,69
 • DOLAR

  18,8169% 0,07
 • EURO

  20,4700% -0,11
 • GRAM ALTIN

  1.168,2% 0,15
 • Ç. ALTIN

  1927,53% 0,15
 • Cumartesi 14.4 ° / 7.6 ° Düzensiz Yagmur Mümkün
 • Pazar 11.1 ° / 8.1 ° Parçali Bulutlu
 • Pazartesi 10 ° / 7.1 ° Orta kuvvetli yagmurlu

Trabzon

28.01.2023

 • İMSAK 06:01
 • GÜNEŞ 07:29
 • ÖĞLE 12:39
 • İKİNDİ 15:15
 • AKŞAM 17:39
 • YATSI 19:02