7 Terörist etkisiz hale getirildi

Cem evleri ile ilgili karar resmi gazetede yayınlandı

Soylu'dan Düzce'de açıklama geldi

Düzce'de deprem meydana geldi

Aleyna Tilki'den frikik açıklaması

Trabzon 8.11.2022 13:08:00 0

Trabzonlu büyükelçi görevi bıraktı iddiası

T24'te bugün yayınlanan haberde Trabzonlu diplomatın görev yerini bırakıp Türkiye'ye geri döndüğü iddia edildi.

T24'te bugün yayınlanan haberde Trabzonlu diplomatın görev yerini bırakıp Türkiye'ye geri döndüğü iddia edildi.Barçın Yinanç'ın bugün kaleme aldığı yazının o bölümünde şunlar ifade edildi.

''Sorun şu ki; Türkiye'nin Jakarta Büyükelçisi görev yerini terk etmiş durumda. 

Kendisi AK Parti kadrolarının beğenmeyip söylendiği kariyer diplomatlardan değil.

Milletvekilliği, bakan yardımcılığı yapmış olan Prof. Dr. Aşkın Asan, 20 Kasım 2021'de Jakarta büyükelçisi olarak atandı, 15 Aralık 2021'de de Endonezya'da görevine başladı. 

Ancak 8 ay sonra havlu atarak, Ankara'ya döndüğü anlaşılıyor. Ağustos ayındaki büyükelçiler konferansına gelmiş, sonra da geri dönmemiş. Edindiğim bilgiye göre, "ben artık Jakarta büyükelçisi olarak görev yapmak istemiyorum," demiş. 

Ne güzel. 

Kariyer büyükelçilerin böyle bir lüksü olmuyor. Pek çoğu görece daha iyi yerlerde görev yapmak isteseler de, atandıkları ülkelerde 4 yıllarını dolduruyorlar. Hatta mahrumiyet bölgelerinde kalıp da erkenden "ben artık dönmek istiyorum" diyenlere de kötü gözle bakılıyor.

Tabii siyasi atamaların ayrıcalıklı konumları var; ama bu ayrıcalığın kendilerine kafalarına göre görev sürelerini tayin etme hakkı vermemesi gerekir.

Önemli bir zirvenin hazırlıklarını yarıda bırakıp gitmek, bu ayrıcalığın suistimal edilmesi anlamına geliyor.

Edindiğim bilgiye göre, büyükelçi Asan zirvenin hazırlık aşamasından çok sıkılıp bunalmış. Yine de zirvenin hazırlıklarını bitirip Cumhurbaşkanı ve heyetinin ziyaretinin eksiksiz şekilde geçmesini sağlayıp dönebilirdi.

Şimdi apar topar oraya dışardan ekip yollanmış. En ufak bir hata da tabii onlara fatura edilecek. Zira, ev sahibi ülkenin protokol hatasını da kariyer büyükelçiye yükleyip, sürgüne gönderimesine de tanık olduk.

Sonuç olarak; bildiğim kadarıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bir bölümünden hazetmese de, muhalefetin eleştirileri karşısında siyasi atama büyükelçileri yere göğe koyamıyordu.

Ama işte AK Parti iktidarının, kariyer diplomatların görevlerini layığıyla yerine getirmediği bahanesiyle (daha doğrusu, "onlar devlete hizmet etmek üzere yetişmiş, biz, iktidarımıza hizmet edecek sadık eleman istiyoruz" gerekçesiyle) son yıllarda rekor sayıda yaptığı siyasi atamaların performansı ortada. Nerde görev aşkı? Nerde devlet işlerine sadakat? 

Elbette, görev yapılamayacak, örneğin sağlık sorunları gibi durumlarda, görev yerinden erken dönme talebinde bulunulabilir. Benim anladığım böyle bir mazeret beyan etme durumu olmamış. Üstüne üstlük, her büyükelçi merkeze dönmeden görev süresince büyükelçiliğin yaptığı harcamaların hesabını kapatmakla sorumludur. Prof. Asan bunu da yapmamış. Kapıyı çekmiş, çıkmış.

Kariyer büyükelçi olsa; zirve hazırlıklarının tam ortasında görev yerini terk etse, hesabını kapamasa, Türkiye'de çekeceği çilenin haddi hesabı olmazdı.

Ama AK Partili iseniz; her yaptığınız yanınıza kâr kalıyor.

''

Aşkın Asan kimdir?

1965 Yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve Orta okul tahsilini müteakip 1981 yılında Of Lisesinden lise birincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. Buradan Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bulunan kültür antlaşması kapsamında kazandığı burs ile Riyad Üniversitesi – Eğitim Fakültesi, İslami İlimler Bölümüne kabul edildi. 1988 yılında buradan yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. 1990 yılında West Texas Turkish-Amarican Association’un bursunu kazanarak ABD’de Texas Tech Universitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında Mastır yaptı. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinde doktora çalışmalarına başladı. 1998 Yılında doktor oldu ve aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünden Yardımcı Doçen olarak çalışmaya başladı. 1999-2003 Yılları arasında Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2003-2004 yılları arasında YÖK tarafından DUBAİ’de bulunan Ajman University of Science and Technology’de görevlendirildi. 2004 yılında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünde Doçent olarak çalıştı. Eylül 2005 tarihinde kendi isteği ile Karadeniz Teknik Üniversitesinden ayrıldı ve Umman’ın başkenti Muscat’ta bulunan Sultan Qaboos Universitesi, Eğitim Fakültesi, Öğretim Teknolojileri Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı