7 Terörist etkisiz hale getirildi

Cem evleri ile ilgili karar resmi gazetede yayınlandı

Soylu'dan Düzce'de açıklama geldi

Düzce'de deprem meydana geldi

Aleyna Tilki'den frikik açıklaması

Trabzon 10.10.2022 12:33:00 0
Anahtar Kelimeler: Ortahisar' Gelir Tarifesi kabul edildi

Ortahisar'ın 2023 Yılı Gelir Tarifesi kabul edildi

Ortahisar Belediye Meclisi ekim ayı toplantılarına devam ediyor.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu; gelir tarifesi içerisinde yer alan tiyatro, müzik gibi sanatsal faaliyetlere öğrencilerin giriş ücretinin 50 kuruştan 1 TL’ye çıkarılmasıyla ilgili maddenin öğrencilerin desteklenmesi için yüzde yüz artış yerine, bu tür faaliyetlerin öğrencilere ücretsiz yapılmasını talep ediyorum şeklindeki önerisine Başkan Genç, destek vererek şöyle konuştu: “Ortahisar Belediyesi olarak kültür ve sanata kayıtsız desteğimizi sembolik de olsa devam ettirmek adına ücretten muaf tutalım. Bizim buradaki kastımız gelir elde etmek değil. Kendi ünitelerimizde yapılan kültürel ve sanatsal faaliyetlere destek olmaktır. Maksat burada bedel değil, belediyemizin kültür sanat programlarına öğrencilerimizi teşvik etmek adına bunun ücretsiz olmasını öneriyorum. Müze için de ücretsiz olmasını öneriyorum. O şekilde maddeye ekleyelim.”

“DİĞER BELEDİYELERİN UYGULAMALARINA BAKILDI”

İlgili maddenin görüşülmesi sırasında söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Hasan Yılmaz ise 2023 Gelir Tarifesiyle ilgili maddelere vatandaşların mağdur olmaması için tek tek çalıştıklarını belirterek, “Özellikle diğer belediyelere baktık. Bir örnek vermek gerekirse belediyemiz evlendirme memurluğu nikâh akdi yapanlara verilen evlenme dosyasından kıymetli evrak bedeli olarak alınan ücreti biz 45 TL’den 90 TL’ye çıkardık. Bütün belediyelerin uygulamalarına baktım 325 TL’den aşağısını görmedim.” dedi.

“EVLENEN ÇİFTLERE DESTEĞİMİZ OLSUN”

Bunun üzerine söz alan Başkan Genç, “Hasan Bey, biz bütün belediyeler gibi olmayalım, bizim farkımız olsun. Evlenenlere desteği olsun belediyemizin.” diyerek evlenen çiftlere destek olmak için kıymetli evrak bedelinin düşük tutulmasını destekledi.

“ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLARDA KULLANILSIN”

Gelir tarifesinin bütünüyle ilgili söz alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, 2023 Yılı Gelir Tarifesindeki artışların TÜİK verilerine uygun olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bazı artışların TÜİK verilerinin üstüne çıkmış olmasına rağmen artışlar geneli itibarıyla enflasyona uygundur. Arzu ettiğimiz buradan elde edilen gelirlerin halkımızın öncelikli ihtiyaçlarında kullanılmasıdır. Hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 2023 Gelir Tarifesinin belediyemize, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise Ortahisar Belediyesi’nin 2023 Gelir Tarifesi’nin Ortahisar’a hayırlı olmasını dileyerek, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuyla ilgili konuşan Başkan Genç, hizmetlerle ilgili artış tutarlarının vatandaşların mağdur edilmeyecek şekilde; kanunlarda belirtilen alt-üst sınırlar ile 2022 yılı enflasyon oranı dikkate alınarak belirlendiğini ve bazı kalemlerdeki artışların enflasyon oranından düşük olduğunu, bazılarında ise yüksek tutulduğunu belirterek gelir tarifesinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.