Ortahisar, gençlerin hizmet algısıyla ilgili çalıştay düzenledi

Ortahisar Belediyesi, Üniversiteye Hazırlık Kursu’nda eğitim gören öğrencilere yönelik olarak “Gençlerin Hizmet Algısı Çalıştayı” düzenledi.
Tarih: 11.11.2022 12:48

Ortahisar Belediyesi, Üniversiteye Hazırlık Kursu’nda eğitim gören öğrencilere yönelik olarak “Gençlerin Hizmet Algısı Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Göktaş, Ortahisar Belediyesi’nin projeleriyle ilgili öğrencileri bilgilendirdi.

 “BELEDİYECİLİĞİN HER ALANINDA HİZMET ÜRETİYORUZ”

Ortahisar Belediyesi’nin Trabzon’da birçok alanda ilk sayılabilecek projeleri hayata geçirdiğini dile getiren Göktaş şunları aktardı:  “Beşirli Sahilinde hayata geçirdiğimiz Ekopark, kendi konseptinde Trabzon’da bir ilk… Yaz ve kış bütün hemşehrilerimizin en çok uğradığı mekânlardan biri. Yine bir ilk olarak değerlendirebileceğimiz Trabzon Tarih Müzesi de envanterinde yer alan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine 7800 adet ait tarihi vesika, 400 kitap, 2200 fotoğraf ve folklorik ürünlerle araştırmacıların, öğrencilerin ve bütün halkımızın hizmetinde. Ekopark’ın bitişiğinde 972 m² alanda hayata geçirdiğimiz Küçük Dostlar Kliniğimiz 24 saat boyunca acil durumlar için sokak hayvanlarına her türlü müdahalenin yapıldığı çok önemli bir merkez haline geldi. Engelli dostu belediyecilik anlayışımız çerçevesinde belediye hizmet binamızın hemen yanında yer alan hizmet ofislerini ilçemizde faaliyet gösteren 11 engelli derneğine sözümüzün gereği olarak ücretsiz bir şekilde tahsis ettik.”

“SPORUN BÜTÜN ÇEŞİTLERİNİ DESTEKLİYORUZ”

Ortahisar Belediyesi’nin tadilat ve güçlendirme çalışmalarını tamamladığı Mehmet Akif Ersoy Spor Kompleksinde birçok spor dalının icra edildiğini “Doğayla barışık, çevreci belediyecilik anlayışımız doğrultusunda 50 yeraltı çöp konteynerini, 96 yer üstü çöp konteynerini ve 14 atık getirme evinin montajını yaptık. Akyazı Mahallesi’nde atık getirme merkezini faaliyete soktuk. Sayvan ve Akyazı kütüphanelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.  Spor şehri Trabzon’da Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu ve Tenis Kortlarımızın tadilat ve güçlendirme çalışmalarını tamamlayarak sporcuların, spor kulüplerinin ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Deniz şehri Trabzon’da dünyanın yer altında yapılan ilk akvaryumu olan Trabzon Akvaryum’u hayata geçirdik. Açıldığı günden beri yaklaşık 190 bin ziyaretçi ve turist akvaryumu gezdi.”

“VİZYON PROJELERİMİZİ BİR BİR HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Ortahisar Belediyesi’nin devam eden projelerinden de kısaca bahseden Göktaş, şunları aktardı: “Tarihi mirasımıza sahip çıkma adına 1882’de II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Tarihi Hasan Paşa Hamamı’nda restorasyon çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımızı yeşille buluşturma adına park ve yeşil alan projelerimizi de bir bir hayata geçiriyoruz. Çukurçayır Doğa Park, Çatak Park ile Beşirli Sera Park projelerimiz devam ediyor. Özel gereksinimli bireylerin istihdamına ve rehabilitasyonuna dönük olarak ‘En Mutlu Köy’ projemizin inşaat çalışmaları devam ediyor.  Basın Müzesi ile Dijital Gençlik Kütüphanemizde sona yaklaştık. Yeni şehir merkezinde engelli bireylerin zamanlarını keyifli bir şekilde geçireceği Engelsiz Yaşam Merkezimizin de ihale süreci devam ediyor.  Belediyemizin vizyon projelerinden olan Boztepe Seyir Terası ve Gezinti Yolu’nu yılbaşına kadar tamamlayıp hizmete açacağız.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİ DESTEKLİYORUZ”

Ortahisar Belediyesi bünyesinde birçok spor kulübünün kurulduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Göktaş, şöyle konuştu: “Belediyemizin bünyesinde üç tane spor kulübü kendi liglerinde mücadelelerini sürdürüyor. Ampute Futbol Takımımız, Türkiye Ampute Süper Ligi’nde, İşitme Engelliler Futbol Takımımız, Türkiye İşitme Engelliler Futbol Süper Ligi’nde, Kadın Hentbol Takımımız, Türkiye Hentbol Kadınlar 1. Ligi’nde mücadelesini başarıyla sürdürüyor. Üniversite öğrencilerimizin bilimsel ve teknolojik faaliyetlere katılımını teşvik etmek için Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerimizden oluşturduğumuz Ortahisar Belediyesi Roket Takımımızı destekliyoruz. Takımımız Teknofest 2022’de yüksek irtifa kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu.”

“MESLEK EDİNDİRME VE KÜLTÜR SANAT KURSLARI”

Ortahisar Belediyesi’nin engelli bireylere, kadınlara ve gençlere yönelik birçok kurs düzenlediğini kaydeden Göktaş, “Vatandaşlarımızın istihdamlarına katkı sağlamak ve daha nitelikli ve donanımlı bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Herkesin ilgi ve becerilerine hitap edecek kurslar düzenliyoruz. Tiyatro, resim, bilgisayar, girişimcilik, işaret dili, iğne oyası, kazaziye, kanaviçe, ev tekstili hazırlama, takı yapımı, ahşap boyama, İngilizce, fotoğrafçılık, resim, keman, gitar, bağlama, piyano, futbol vb. kurslar düzenliyoruz. Her yıl düzenlediğimiz üniversiteye hazırlık kursumuza bugüne kadar toplam 6495 öğrenci katıldı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında ise 610 öğrenci kursumuzda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Çalıştayda, Başkan Yardımcısı Göktaş, masaları tek tek ziyaret ederek belediyenin hizmet ve projeleriyle ilgili öğrencilerin eleştiri ve görüşlerini dinledi.

ÖĞRENCİLER BELEDİYEDEN BEKLENTİLERİNİ ANLATTI

Çalıştayda masa konuları olarak belirlenen alanlarda sunum yapan öğrencilerden yeşil çevre konusuna değinen Bahadır Dilaveroğlu isimli öğrenci; park ve yeşil alanların peyzaj düzenlemelerinin korunması, 100. Yıl Parkı ile Ganita’ya mevye ağaçlarının dikilmesi, imara açılan alanlardaki park ve bahçelerin çevrelerine ağaçlandırma yapılması, şehirleşmenin yeşil alanları yok etmeden oluşturulması sağlanması gerektiği üzerinde durdu.  

Ulaşım konusuna temas eden Şeyma Yılmaz ise, engelli vatandaşlar için ulaşım kolaylığı sağlanması, öğrencilere ayrı otobüs tahsis edilmesi, köy ve mahallelere ek seferler konması, dolmuş sayısının artırılması, Ganita-Köşk arasında teleferik yapılması ve üniversiteye hazırlık öğrencilerine ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini dile getirdi.

Sokak hayvanlarıyla ilgili konuşan Bengisu Yazıcı da sokak hayvanları için belediye bünyesinde veteriner hekim bulunmasının ve sokaklara hayvanlar için barınaklar yapılmasının çok olumlu bir uygulama olduğunu dile getirdi. Yazıcı, sokaklarda çok sayıda hayvanın bulunmasından dolayı mama kaplarının temizliğinin yapılması ve bunların uygun alanlara bırakılması gerektiği üzerinde durdu. Hayvanlara şiddetin önlenmesi için caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini ifade eden Yazıcı, hayvanlar konusunda insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, hayvanları sahiplendirmenin önemine değindi.

Sunumunda atık yönetimine değinen Sıla Bilgin isimli öğrenci ise, sahildeki su ve koku kirliliği, derelerin kirliliği, çöp toplamanın yetersizliğiyle ve çöplerin bertaraf edilmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

Göçmenler konusuna değinen Büşra Göner isimli öğrenci de Türkiye ile Avrupa ülkelerinin göçmen miktarını rakamlar üzerinden karşılaştırdı. Mülteci geçişlerinin önlenmesi için sınır güvenliğinin sağlanması gerektiğini ifade eden Göner, okul ve mahallelerdeki mülteci yoğunluğuna dikkati çekerek, mültecilerin sigortasız ve düşük ücretlerle çalıştırılmaması gerektiği üzerinde durdu.  

Nisanur Koç isimli öğrenci turizm konusunda, Buket İrem Ata- sosyal yardım, Mustafa Efe Çolak-eğitim, Betül Mumcu isimli öğrenci ise güvenlik konusuyla ilgili sunum yaptı. Çalıştayın son bölümünde öğrencilere çam fidanı hediye edildi.

 

 

 

 


Zühtü Arslan 3.kez Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Kılıçdaroğlu uyardı

Erdoğan'dan EYT açıklaması

Fındık üreticisine zirai don uyarısı

Eskişehir borcu verdi