Başkan Sayın: Sahipli kedi ve köpeklerinizi kimliklendirin

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı SAYIN ‘dan Uyarı;
Tarih: 01.11.2022 15:47


Başkan Erol Sayın şu ifadeleri kullandı: ''Bilindiği üzere "Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26/2/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 
Yönetmelikle Tarım ve Orman Bakanlığınca, ev hayvanı sahiplerinin, kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak, doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüklerine süresi içinde bildirmesi zorunlu hale getirildi.
AĞRISIZ VE ZARARSIZ BİR İŞLEM
Sahipli kedi ve köpeklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesinin yasal bir sorumluluk olduğunu hatırlatan Başkan SAYIN,  hayvan sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar Tarım İlçe Müdürlükleri veya Özel Veteriner Hekim Kliniklerine müracaat ederek bu  işlemi yaptırmaları gerektiğini söyledi. 
SOKAĞA TERK ETMELERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Mikroçip  işleminin oldukça ağrısız bir işlem olduğunu söyleyen Başkan SAYIN, mikroçip patili dostlarımızın deri altına ağrısız bir şekilde yerleştiriyor. Kimliklendirme işlemi ile sokağa terk etmelerin önüne geçilmesi de hedefleniyor. Hayvanını sokağa terk edenlere 2724 TL, Kayıt yaptırmayanlara ise 1634 TL idari para cezası uygulanacak. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren ise 6 aylığa kadar olan pet hayvanlarımız cezasız kayıt altına alınacaktır.


Zühtü Arslan 3.kez Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Kılıçdaroğlu uyardı

Erdoğan'dan EYT açıklaması

Fındık üreticisine zirai don uyarısı

Eskişehir borcu verdi