AĞBABA: Cumhuriyet yaptı AKP sattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte partisinin Trabzon İl Başkanlığı'nda basın topl
Tarih: 29.10.2022 19:20

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü "Türkiye Yüzyılı" programını, "Dünkü Türkiye vizyonu toplantısına bakınca bir muhalefet lideri gördük aslında. 20 yıldır ülkeyi kendisi yönetmiyor, bir başkası yönetiyor, seçimi giderken bir vizyon belgesi sunmaya çalışıyor. Bu vizyon belgesini sunan da bir muhalefet lideri gibi. 20 yıldan beri ülkeyi yöneten sensin, bu memlekette siyasi görüşüne, kimliğine göre ayıran, dışlayan sensin. Senden daha fazla nefret kusan bir siyasetçi var mı? Bu memleket çok siyasetçi gördü. Menderes’i, Bayar’ı, İnönü’yü, Ecevit’i, Erbakan’ı, Türkeş’i, Yılmaz’ı, Çiller’i gördü ama bunun kadar muhalefetten nefret eden, kendi gibi düşünmeyen herkese kin kusan biri lideri görmedi. Çıkmış karşımıza dalga geçer gibi, demokrasi diyor, özgürlük, barış, kardeşlik diyor. Ya hangi özgürlük? Vizyon belgesi içi boş bir vizyon belgesi" sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte partisinin Trabzon İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. 

Ağbaba, konuşmasına, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, geçtiğimiz ay yaşamını yitiren eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’i andı. Ağbaba'nın gündeme ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkan başlıklar şöyle: 

“HER TARAFI İŞGAL EDİLMİŞ, PARAMPARÇA EDİLMİŞ BİR ÜLKE: Cumhuriyet’in bugünkü anlamını bilebilmek için Cumhuriyet’in nasıl ve hangi koşullarda kurulduğunu bilmek gerekiyor. Düşünün ki 1910’da başlayan Balkan savaşları ile yıkılmış, ardından Birinci Dünya Savaşı ile tamamen çökmüş bir imparatorluk; ülkenin her tarafı işgal edilmiş, paramparça edilmiş bir ülke. Ülkeyi yönetenler, kendi iktidarlarını, kendi saraylarını, bulunduklarını kaybetmemek için düşmanla iş birliği yapmış bir dönem.

HAKKINDA İDAM FERMANLARI VERİLİYOR, RÜTBELERİ SÖKÜLÜYOR: Biri çıkıyor, önce Anadolu’ya gidiyor, ardından yoksul Anadolu’yu ayağa kaldırmaya çalışıyor. Hakkında idam fermanları veriliyor, rütbeleri sökülüyor. Ama bir adım bile geri adım atmadan bu ülkede yaşayan insanlara güvenerek ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatıyor. Ve ardından Cumhuriyet kuruluyor. Şu bilinsin ki dünyada eşi benzeri olmayan bir savaş sonucunda kurulan bir Cumhuriyet ile karşı karşıyız.

LATİN AMERİKA’YA KADAR KURULAN CUMHURİYETE BİR İLHAM KAYNAĞI OLDU: Burada kulan Cumhuriyet, verilen ulusal Kurtuluş Savaşı sadece bizim açımızdan değil, dünyadaki sömürge altında bütün ülkeler için; dünyada bağımsızlık mücadelesini verip ama sömürgenin kıskacından kurtulamayan herkes için bir ilham kaynağıdır. Hindistan’da, Pakistan’da da öyledir. Latin Amerika’sına kadar kurulan Cumhuriyet bir ilham kaynağı oldu. Ki onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de dünyada bağımsızlığın ilham kaynağı olmuştur.

ÜLKEDE ÜRETİM ADINA HİÇBİR ŞEY YOK: Türkiye’nin kurulduğu ortamı görmek lazım. Okuma yazma oranı erkeklerde yüzde 4, kadınlarda binde 7, bırakın mühendisi, eli alet tutan işçimiz yok. Savaştan dolayı neredeyse nüfusun 3’te 1’ini kaybetmişsiz. 1910’da Osmanlı’nın nüfusu 20 milyon, 1920’lere gelindiğinde nüfus 13 milyona düşmüş. Her üç kişiden birisi ya hastalıktan ya savaştan kaybedilmiş. Ülkede üretim adına hiçbir şey yok. Ortalama ömür 30 yıl civarında. Kadınların doğumda ölüm oranı yüzde 25. Yani her dört kadından biri doğum yaparken ölüyor. Daha vahimi çocuk ölüm oranı; doğan her yüz çocuktan 75’i doğum esnasında ölüyor.

ATATÜRK’E LAF SÖYLEYENLER VATAN HAİNİDİR: Kim ki bu ülkenin kurucusu Atatürk’e laf ediyorsa, ağır eleştiride bulunuyorsa bu topraklara hakaret etmiştir. Bizim, hepimizin, farkı etnik kimlikleri, mezhepleri, düşünceleri tekrar ayağa kaldırıp Anadolu’da yaşayan fakir insanların onurunu kurtarmış Atatürk’e laf söyleyenler vatan hainidir.

CUMHURBAŞKANINDAN BİR ELEŞTİRİ DUYMADINIZ. DUYAMAZSINIZ: Bir milletvekili, bir grup başkanvekili, bir AKP sözcüsü, geçmişte bakanlık yapmış birisi Türkçeyi kendi kültürüne darbe indiren bir dil olarak görüyor. Bir tweet attı diye insanlar linç ediliyor, cezaevine atılıyor. Bir ufak eleştiride insanlar para cezasına çarptırılıyor. Maalesef hala Mahir Ünal’ın söylemiş olduğu bu sözler nedeniyle AKP kanadından veya Cumhurbaşkanından bir eleştiri duymadınız. Duyamazsınız. Niye? Çünkü o onun sözcüsü. Cumhurbaşkanının ‘iki yüz yıllık hesaplaşma’ dediği şeylerden birisi de Dil Devrimi. Matbaa yok, kitap diye bir şey yok. Biri çıkıyor okuma yazma oranı yüzde 4; kurduğu mekteplerle okuma yazma oranını hızla artırmaya çalışıyor. Önce yüzde 20, sonra 30, sonra yüzde 40’lara yükseltiyor, okuma yazma oranını…

MAHİR ÜNAL, BU VATAN HAİNLİĞİDİR: Mahir Ünal’a Trabzon’dan söylemek isteriz, düşünün ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşısın, kendi dilinin eleştiriyorsun. Mahir Ünal, bu vatan hainliğidir. Bu toprakların köküne düşmanlıktır. Burada hepimizin onurudur Türkçe. Bir dil bir ülkenin namusudur. Her eleştiriyi cezaevi ile yoklayanlar maalesef Mahir Ünal’a sessiz kalarak destek vermişlerdir.

BU VİZYON BELGESİNİ SUNAN DA BİR MUHALEFET LİDERİ GİBİ: Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Türkiye Yüzyılı’ diye bir toplantı yaptı… Yandaş basın bunu AKP’nin fabrika ayarlarına dönmek olarak söylüyor. Fabrika ayarı falan kalmadı. Üç 'Y' idi biliyorsunuz, bunların başında yolsuzluk vardı. Bütün endekslerde dünyada en fazla yolsuzluğun olduğu ülkelerden biri Türkiye olarak gösteriliyor. Ne diyor barış, kardeşlik, demokrasi… Dünkü Türkiye vizyonu toplantısına bakınca bir muhalefet liderini gördük aslında. 20 yıldır ülkeyi kendisi yönetmiyor, bir başkası yönetiyor, seçimi giderken bir vizyon belgesi sunmaya çalışıyor. Bu vizyon belgesini sunan da bir muhalefet lideri gibi. 20 yıldan beri ülkeyi yöneten sensin, bu memlekette siyasi görüşüne, kimliğine göre ayıran, dışlayan sensin.

BUNUN KADAR MUHALEFETTEN NEFRET EDEN, KİN KUSAN BİRİ LİDERİ GÖRMEDİ: Senden daha fazla nefret kusan bir siyasetçi var mı? Bu memleket çok siyasetçi gördü. Menderes’i, Bayar’ı, İnönü’yü, Ecevit’i, Erbakan’ı, Türkeş’i, Yılmaz’ı, Çiller’i gördü ama bunun kadar muhalefetten nefret eden, kendi gibi düşünmeyen herkese kin kusan biri lideri görmedi. Çıkmış karşımıza dalga geçer gibi, demokrasi diyor, özgürlük, barış, kardeşlik diyor. Ya hangi özgürlük? Vizyon belgesi içi boş bir vizyon belgesi.

CUMHURİYET YAPTI, AKP SATTI: Kanal İstanbul diyor… Kanal İstanbul’da ne var? Rant var, para var. Konuştuğu para, rant… 20 yıldan biri ülke yönetiyor, bir buçuk saat konuşuyor ve hiçbir şey söylemiyor… Cumhuriyet yaptı, AKP sattı. 20 yılda 273 kamu şirketi elden çıkarıldı. Eşi benzeri görülmemiş bir ihanet ile karşı karşıya kaldık. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında hep birlikte bu tahribatları gidermek için uğraşacağız.

REFAHI TABANA YAYACAĞIZ DİYOR, YANDAŞLARINA YAYIYOR: Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız diyor. Ya sen Türkiye ilk 18’de idi şimdi 23’üncü… Kişi başında milli geliri 25 bin dolara getireceğiz demişti. Şimdi 8 bin dolar civarında. 2002’den daha geri duruma düştük. İhracat 500 milyar dolar olacak diyor, 225 milyar dolar oluyor. Her türlü büyük yalan söyleniyor. Refahı tabana yayacağız diyor, refahı kendi yandaşlarına yayıyor.

AMERİKA İLE YAKIN ÇALIŞAN AFGANLARI UÇAKLA AMERİKA’YA GÖTÜRDÜLER: Afganistan’dan gelen mültecilerin tamamı Recep Tayyip Erdoğan ile Biden’in anlaşması sonucu gelenlerdir. Ne demek? Amerika ile yakın çalışan Afganları uçakla Amerika’ya götürdüler. İkinci halkadaki insanları, Türkiye ile anlaşma yaparak yüzbinleri Türkiye’ye girdi. Görmüyor mü devlet bunların geldiğini, Van’dan ülkeye girdiğini? Görüyor, görmezden geliyor. Niye, Amerika da ben ne diyorsam onu yaparım diyor. Afganların gelme sebebi budur.

DEVLETİN, ÜLKENİN İMKANLARI VAR. MORALİNİZİ BOZMAYIN: Türkiye, bu iktidardan kurtulduğu gün tekrar ayağa kalkacaktır. Devletin, ülkenin imkanları var. Moralinizi bozmayın. Geldiğimiz zaman o kur korumalı mevduat sistemi, o dolar üzerinden yapılan geçiş garantili anlaşmaların tamamını iptal edeceğiz ve kamulaştıracağız. Geldiğimiz gün çiftçinin faizini sileceğiz, esnafın faizini sileceğiz. Bu ülkeyi tekrar üretimin olduğu bir ülke haline getireceğiz. Tekrar ülkenin gerçek sahiplerine teslim edeceğiz.”


Anahtar Kelimeler: AĞBABA: Cumhuriyet yaptı sattı

Zühtü Arslan 3.kez Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Kılıçdaroğlu uyardı

Erdoğan'dan EYT açıklaması

Fındık üreticisine zirai don uyarısı

Eskişehir borcu verdi