Trabzon'lulardan Paris'te sergi

Trabzon'lulardan Paris'te sergi
Tarih: 01.01.0001 00:00

Paris Trabzon Kültür Dernegi (Association Culturelle de Trabzon)  Türkiye’nin Paris Büyükelçiligi rezidansinda  düzenlenen Cumhuriyet’in kurulusunun 95’inci yildönümü resepsiyonunda Paris organize ettigi  Trabzonlu Sanatçilar Resim Sergisi açildi.

Paris Büyükelçisi Ismail Hakki Musa’nin ev sahipligi yaptigi resepsiyon  katilan Fransiz siyasetçi, devlet adami ve yerel yönetcilerle birçok ülkenin büyükelçisi, diplomatik temsilcisi ve askeri ataseleri sergiyi gezdi.

Yabanci diplomatlar da sergiye büyük ilgi gösterdi

Fransa Senatosu Avrupa ile Iliskiler Komisyonu Baskani Jean Bizet, Fransa Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Baskani Stephane Teste, Fransa Ulusal Meclisi Silahli Kuvvetler ve Ulusal Savunma Komisyonu Baskani Jean-Jacques Bridey resepsiyona katilan ve sergiyi gezen siyasiler arasinda yer aldi.

Trabzonlu Sanatçilar Resim Sergisi’nde Ekrem Kutlu, Rasim Çubukçu, Yasemin Kalyoncu ve Adil Ocak’in da aralarinda bulundugu Trabzonlu ressamlarin 30’dan fazla eseri sergilenirken , yerli ve yabanci  konuklar eserlere büyük ilgi gösterdi.

Resimleri  sergilenen ressamlardan Ekrem Kutlu Paris’teki etkinlige katilidi, Türk ve yabanci konuklara eserler hakkinda bilgi aktardi.

Ekrem Kutlu resimleri Paris Büyükelçiligi’nde sergilenecek

Ekrem Kutlu’nun  Trabzon Ortahisar semti ile tarih ve kültür varliklarini yansitan eserlerinden biri  Paris Trabzon Kültür Dernegi baskani Bülent Cumur tarafindan Paris Büyükelçisi Ismail Hakki Musa’ya hediye edildi.

Ressam Ekrem Kutlu bir diger eserini de Paris Büyükelçiligi konutunda sergilenmek üzere Büyükelçilik himayelerine teslim etti.

Büyükelçi Musa: Fransa T921’de TBMM’yi ilk taniyan ülke olmustur

Büyükelçi Ismail Hakki Musa, etkinlige katilanlara hitaben bir konusma yapti. Büyükelçi Musa'nin hitabi öncesi, Türk Milli Marsi ve Fransiz milli marslari söylendi. Marslarin bitiminde, Türkiye'nin Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusunun 95. yildönümü dolayisiyla yayinladigi mesaj okundu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta baris, dünyada baris" sözünün iç ve dis siyasette rehber edinildigini aktaran Büyükelçi Musa, Türkiye'nin bölgede oldugu kadar dünya çapinda barisin saglanmasi yönünde önemli bir rol üstlendigini belirtti.

Musa, Türkiye ile Fransa iliskilerine degindigi konusmasinda, bu iliskinin Kanuni Sultan Süleyman ve 1. François döneminde 1528'de temelleri atilan, 5 yüzyila dayanan dostluk ve is birligi iliskisi oldugunu söyleyerek, Fransa'nin 1921'de Ankara Anlasmasi'ni imzalayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetini taniyan ilk Batili ülke oldugunu belirtti.