Trabzon Haber Girişi: 11.08.2021 - 10:03, Güncelleme: 06.09.2021 - 13:54

Erüz:380 bin kişinin atık suyunda denize girilmez

 

Erüz:380 bin kişinin atık suyunda denize girilmez

Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehrin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girilmez.” dedi.
Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehrin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girilmez.” dedi. Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehirin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girmek gibi bir şeyden bahsetmeniz söz konusu olamaz.” dedi. Erüz, Beşirli’de geçmişte plajın olduğunu ancak sahil yolu yapılmasıyla dolgular nedeniyle plajların kaybolduğunu açıklayarak sahilin derinleştiğini açıkladı. Erüz, Beşirli’de kumsalın oluştuğunu ancak doğal bir kumsal olmadığını Gülcemal’e dökülen malzemelerden taşınan kum ve çakıldan oluşmuş bir yapının olduğunu söyledi. Erüz, “Dolgu taşlarının üzerinde zamanla birikerek oluşmuş bir kumsal. Kumsal doğal değil tabi ki. Gülcemal’e dökülen molozun ufalmış parçacıkları. Tamamen yapay, çoğu da plaj vasfı olmayan asfalttan tutun da inşaat malzemesinden oluşmuş bir şey.” diye konuştu. Sahilde bir plaj yapabilmenin fiziki olarak mümkün olduğunu belli şartlarda kumsal oluşturulabileceğini de ekledi. Erüz, “Denizdeki kirlilikten bahsediliyor. 380 bin kişinin yaşadığı şehirin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girmek gibi bir şeyden bahsetmeniz söz konusu olamaz. İster plaj olsun, ister deresi olsun asla söz konusu dahi olamaz. Ancak hep böyle gitmeyeceğiz sonuçta. Trabzon Büyükşehir Belediyesi önce akarsularla kanalizasyonu birbirinden ayırmaya başladı. Doğal derelerden gelen su denize ulaşacak. Kanalizasyon suyu hat üzerinde sahile indirildikten sonra sahilde kollektör denilen büyük pompalı sistemlerle belli merkezlere taşınıp oralardan açık denize pompalanması ya da uygun bir yerde Biyolojik Artıma Tesisi yaparak kentin bütün atık sularının arıtılarak denize verilmesi gerekiyor. Burada her türlü hastalık yapmaya neden olan bakteri, mantar gibi oluşumlar var. ” diye belirtti. Erüz, kentte denize girilmemesi gerektiğine işaret ederek “Bugün kesinlikle ve kesinlikle Trabzon’un şehrinin sahilinde hiçbir yerde, kent merkezinde denize girmek doğru değildir. Sadece birkaç yerde mümkün. O da su analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.” şeklinde kaydetti. Öte yandan yapılacak plajın önünde kumsalın aşınmaması için bir set oluşturulmasını ancak bu setin durgun bir su oluşturmadan kendini yenilemesi gerektiğini aksi takdirde tehlikeli bir durumun oluşacağını aktardı.
Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehrin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girilmez.” dedi.

Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehrin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girilmez.” dedi.

Trabzon’da Faroz Balıkçı Barınağından, Beşirli dolgu alanına kadar olan alanda yapılması planlanan 1 km’lik plajdan önce denizin temizlenmesi gerektiğine işaret eden KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “380 bin kişinin yaşadığı şehirin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girmek gibi bir şeyden bahsetmeniz söz konusu olamaz.” dedi.

Erüz, Beşirli’de geçmişte plajın olduğunu ancak sahil yolu yapılmasıyla dolgular nedeniyle plajların kaybolduğunu açıklayarak sahilin derinleştiğini açıkladı. Erüz, Beşirli’de kumsalın oluştuğunu ancak doğal bir kumsal olmadığını Gülcemal’e dökülen malzemelerden taşınan kum ve çakıldan oluşmuş bir yapının olduğunu söyledi. Erüz, “Dolgu taşlarının üzerinde zamanla birikerek oluşmuş bir kumsal. Kumsal doğal değil tabi ki. Gülcemal’e dökülen molozun ufalmış parçacıkları. Tamamen yapay, çoğu da plaj vasfı olmayan asfalttan tutun da inşaat malzemesinden oluşmuş bir şey.” diye konuştu. Sahilde bir plaj yapabilmenin fiziki olarak mümkün olduğunu belli şartlarda kumsal oluşturulabileceğini de ekledi.

Erüz, “Denizdeki kirlilikten bahsediliyor. 380 bin kişinin yaşadığı şehirin kanalizasyonunu kıyıda denize boşaltırsanız burada denize girmek gibi bir şeyden bahsetmeniz söz konusu olamaz. İster plaj olsun, ister deresi olsun asla söz konusu dahi olamaz. Ancak hep böyle gitmeyeceğiz sonuçta. Trabzon Büyükşehir Belediyesi önce akarsularla kanalizasyonu birbirinden ayırmaya başladı. Doğal derelerden gelen su denize ulaşacak. Kanalizasyon suyu hat üzerinde sahile indirildikten sonra sahilde kollektör denilen büyük pompalı sistemlerle belli merkezlere taşınıp oralardan açık denize pompalanması ya da uygun bir yerde Biyolojik Artıma Tesisi yaparak kentin bütün atık sularının arıtılarak denize verilmesi gerekiyor. Burada her türlü hastalık yapmaya neden olan bakteri, mantar gibi oluşumlar var. ” diye belirtti.

Erüz, kentte denize girilmemesi gerektiğine işaret ederek “Bugün kesinlikle ve kesinlikle Trabzon’un şehrinin sahilinde hiçbir yerde, kent merkezinde denize girmek doğru değildir. Sadece birkaç yerde mümkün. O da su analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.” şeklinde kaydetti. Öte yandan yapılacak plajın önünde kumsalın aşınmaması için bir set oluşturulmasını ancak bu setin durgun bir su oluşturmadan kendini yenilemesi gerektiğini aksi takdirde tehlikeli bir durumun oluşacağını aktardı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve guncel61.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.