Yazı Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 12:01
 
Denemelerden
Nazlı Sönmez
nazlinazsnm@gmail.com
 
 

Sonbahar sabahının o çiğ kokan havasını gözlerimi açmadan içime çektim, uzaklarda bir camiden okunan sela sesi tüm o araba gürültüsünü yırtarak kendini duyurmaya çalışıyordu. Birisi aramızdan yıldız gibi kayıp gitmişti, demek ki dönüşü olmayan bilinmezlik dünyasına!. İsteksizce  yorganı  üzerimden attım, banyoda geçtim rutin olarak her sabah yaptığım işler; yüzünü yıka, dişlerini fırçala ve aynada gördüğün surata bakıp “merhaba” de.
Oğlumu ve kızımı uyandırdım aksamdan kalma hamur ile kızıma pişi yaptım, kahvaltılarını hazırlayıp okula yolladım. Bunlar nerede tüm dünyadaki kadınların, severek yaptığı rutin işler!
Bulaşıkları makinaya yerleştirirken aklimi tırmalayan  ve beni huzursuz eden şeyler tek, tek misafir oluyordu aklimin odalarında, sonra durdum ve “neden” dedim kendi, kendime neden; insanlar sevdiklerini istemediği kişi olmaya zorlar?
Bunun bir açıklaması olması gerekiyor, ya da hiç söz öbeği Oluşturmaya gerek olmadan, aklimin vardığı sonuca iki elimle sarılmalıyım canımı acıtsa bile!
Benim kafamdaki, kalbimdeki ruhumun en derin köşesindeki sevgi karşılık beklemez; seviyorsan seviyorsundur, karşındaki kadın ve yahut erkek kim olursa olsun değiştirmeye çabalamadan,  istemediği şeyleri aşk, sevgi gibi muhteşem duyguların içine katip ruhunu zorlamadan.
 Aşk muhteşem bir ruh yolculuğu değilimdir? kendini keşfe çıktığın, aldığın haz da bu yolculuğun üzerindeki kremadır, bitmesinden korkarak parmağınla azar, azar yediğin.
Çocukça davranışlar ile bu güzel duyguları yıkmak ne kadar doğrudur.
Unutmamak lazım sana o duyguyu yaşatanı yormadan, sevginin iki kişilik yolculuktan ziyade seni seven kişi sayesinde kendi ruhuna, kendi iç dünyana varışındır.
Ben bunları düşünüp dururken mahalledeki camiden bir başka sela okundu! Ölüm gibi bir gerçek var tüm gerçeklerden daha büyük, daha güçlü.
O zaman neden peki hala içimizde tomurcuk açıp, tüm güzelliğini göstermek isteyen gülü solduruyoruz...
Buz gibi kahvemden, bir yudum daha alıp aklimin kapısını kapattım.

 
Etiketler: Denemelerden, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı