Yazı Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 10:41
 
Bencil olmadan insan olmak
Nazlı Sönmez
nazlinazsnm@gmail.com
 
 

Birkaç gündür yazmıyorum ve içimde çok büyük bir boşluk oluşmuş gibi, telafi edemeyeceğim  koskocaman dört gün parmaklarımın aklımın tercümanlığını yapmaktan kaçtığı dört gün, ağızımıza aldığımızda ne kadar az görünse de yitip giden zamanın telafisini edemeyeceğimi biliyorum.
Bugün empati konusunda sohbet ediyorum kendim ile! Evet, evet yanlış duymadınız ben her zaman kendi kendim ile sohbet ederim. Kendimi değerlendirirken de başkasını nasıl değerlendiriyor isem, kendimi de tarafsız değerlendirmeye çabalıyorum, gerçekten çok zor bir durum insanın kendi kendisini yargılaması!
Neden diye kafada soru işaretleri oluşacaktır, nedeni aslında gayet basit, bir kişi kendisini hep haklı çıkartmaya çalışır. İnsan benlik mekanizması devreye girer ve en kuvvetli avukatı bencillik seçer, çok nadir kaybeder benlik!
Ne kadar tuhaf değil mi çoğu zaman ilmiği boğazımıza takmamız gerekirken, hep başkasının boynuna takmaya çalışmamız.
 İşte dünyadaki en büyük düşmanımız kendi güçsüzlüğümüzün bedelini başkalarına ödetmeye çalışmamızı sağlayan düşüncelere, evet ben çok güçsüzüm ama bu güçsüzlüğümü hiç bir insandan beslemeye kalkmıyorum da! Dünyada yaptığım tek doğru şey bu belki de empati kurmak, insan kullanmayı değil de, kullanılmaya ses çıkartmamak.
Herkesi kendim gibi sanmaktan vazgeçmeyeceğim, son nefesime kadar.
Hayatta her şey olabilirsin; fakat mühim olan bu hayatın, içinde insan olabilmektir.
Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevmektir.
 Demiş “Şems-i Tebriz’i”

 
Etiketler: Bencil, olmadan, insan, olmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı