Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 17:13
 
Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu Trabzon’da başladı
Gürcistan Patent Ofisi İşbirliği ve Trabzon Valiliğiʹnin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda coğrafi işaretli ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin artırılmasıyla şehirlerin iktisadi açıdan büyümelerine katkı sağlanması amaçlanıyor.
TRABZON Haberi
Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu Trabzon’da başladı

  Trabzon’da iki gün sürecek olan Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumuʹnun açılışı Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile diğer ilgililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu (WIPO), Türk Patent ve Marka Kurumu, Gürcistan Patent Ofisi İşbirliği ve Trabzon Valiliğiʹnin katkılarıyla düzenlenen sempozyumda coğrafi işaretli ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin artırılmasıyla şehirlerin iktisadi açıdan büyümelerine katkı sağlanması amaçlanıyor.    

 

MARKA ŞEHİR TRABZON   Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “Burada uluslararası düzeyde çok büyük önem arz eden ve özünde emeğe saygıyı ve üretim sürecinin tescillenmesi anlamında çok büyük bir değeri ifade eden güzel bir organizasyon için bir araya geldik. Bu konuda katkı sağlayan başta komşu ülkemiz Gürcistan’ın çok değerli Patent Enstitüsü yetkililerine, Uluslararası Fikri Mülkiyet Kurumu’nun değerli temsilcisine ve tabii ki artık dünyaya entegre olan ülkemizin en önemli kurumu haline gelen Türk Patent ve Marka Kurumu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.      

 

İKİ KARDEŞ ŞEHİR İKİ KARDEŞ ÜLKE   Sempozyumun açılışında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise Trabzon ile Batum ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilere dikkat çekti. Gümrükçüoğlu, “Teşrif eden herkese Trabzon halkı adına hoş geldiniz diyorum. İki kardeş şehir olan Trabzon ve Batum, iki kardeş ülke olan Türkiye ve Cürcistan’ın bir sloganı var: ‘İki kardeş şehir ve iki kardeş ülke ama tek ve beraber turizm ve kültür destinasyonları’ sloganları ile biz yıllardır Batum Belediye Başkanlığımızla, Gürcistan ile etkinlikler yapmaktayız.

 

Bu sempozyum daha da birlikte olabilmek, ‘tek ve beraber turizm ve kültür destinasyonlarının hayata geçirilmesi yönünden de büyük önem taşıyor. Bu iki gün boyunca bir dünya şehri olan Trabzon’umuzda Sümela’mızdan Uzungöl’ümüze kadar, Şehir Müzesi’nden Ayasofya’mıza kadar, Ortahisar’dan iskenderpaşa Camisi’ne kadar medeniyet ürünleriyle donatılmış olan şehrimizi gezmelerinizi, incelemelerinizi ve kendi şehriniz gibi sahiplenmenizi talep ve arz ediyorum” diye konuştu.   Sempozyumda Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu temsilcileri ve Gürcü temsilcilerinin yanı sıra Azerbaycan, Moldova, Bulgaristan, Makedonya ile Romanya temsilcilerinin sunumlar gerçekleştirerek uluslararası düzeyde katılım sağlandı.  

 

TÜRK VE GÜRCÜ COĞRAFİ İŞARETLERİ TANITILIYOR   Protokol konuşmalarının ardından Coğrafi İşaretler Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. İki gün sürecek etkinlik boyunca gezilebilecek olan sergide, Türk ve Gürcü coğrafi işaretleri ile Trabzon ve çevre illerinin coğrafi işaretli ürünleri tanıtılıyor.  

Kaynak: (G61) - Güncel61 Editör: Güncel61 Trabzon Haber
Etiketler: Uluslararası, Coğrafi, İşaretler, Sempozyumu, Trabzon’da, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı