Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 14:29
 
Trabzon Sahil Güvenlik Komutanına müebbet
Trabzon Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Sinan Mamak’ı, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan yargılandığı mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.
TRABZON Haberi
Trabzon Sahil Güvenlik Komutanına müebbet

Trabzon Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Sinan Mamak’ı, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan yargılandığı mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Yarbay Sinan Mamak’ın duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezasını müebbet hapse indiren mahkeme heyeti, dava kapsamında yarbay ile birlikte yargılanan 4 sanığın ise ayrı yargılanmasına hükmetti.

Trabzon'da 15 Temmuz gecesi Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın SABKOR (Sabotaja Karşı Korunma) kırmızı alarmı verdiği ve bölgede 4 geminin denize çıkararak Trabzon’u vurmayı planladığı iddia edilen Yarbay Sinan Mamak, Trabzon Valisinin, ‘yanıma gel' çağrısına, ‘Komutanım birliğin başında olmamı istedi' diye reddetmişti. Yarbay Sinan Mamak ve emrindeki 4 rütbeli asker hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve birer kez de 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Darbe girişimin ardından 4 rütbeli askeri ile birlikte tutuklanan Yarbay Sinan Mamak'ın Rize'de valinin yanına giden TCSG 63 Komutanı Mehmet Ebcim'e, ‘Vali beyden mi emir alıyorsun? birliğinin başına dön. Gemiyi denize çıkarmıyorsan, botu çıkar' diye azarladığı ortaya çıkmıştı. Trabzon Valisi'nin saat 01.15 sıralarında, 'Gelmiyorsan sonuçlarına katlanırsın' dediği Yarbay Sinan Mamak'ın, saat 02.15'de valiliğe gittiği ve valiliğe giderken de ikinci kez aradığı Mehmet Ebcim'e, ‘Emrin Ankara'dan geldiğini söyle' diye tembihlediği ve görev raporu çekmemesini istediği ortaya çıkmıştı.

15 Temmuz gecesi SABKOR (Sabotaja Karşı Korunma) kırmızı alarm vererek Trabzon’u denizden vurmayı planladığı iddia edilen Yarbay Sinan Mamak, 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Suçsuz olduğunu belirten Yarbay Mamak, “Yanımda olan aileme ve silah arkadaşlarına teşekkür ederim” dedi. Hakimin son sözünü sorduğu Yarbay Mamak, “İki yıldır tutukluyum, suçsuz olduğum ortaya çıkacak” dedi.

YAPTI Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Sinan Mamak’ı, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanık Yarbay Sinan Mamak’ın duruşmadaki iyi hali ve tavırları nedeniyle cezasını müebbet hapse indirdi. Mahkeme heyeti, dava kapsamında yarbay ile birlikte yargılanan 4 asker sanığın ise ayrı yargılanmasına hükmetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon, Sahil, Güvenlik, Komutanına, müebbet,
Yorumlar
Haber Yazılımı