Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 14:59
 
TMO Fındık Alacak
Başkan Erdoğan açıkladı. TMO fındık alacak! İşte fındık fiyatı.
TRABZON Haberi
TMO Fındık Alacak

Fındık fiyatlarıyla ilgili de açıklama yapan Erdoğan, “TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz” dedi.

 

FINDIK ALIMINDA YENİ FİYAT

Ülkemiz ve değişik bölgelerimizde bir şeyi vurgulamak istiyorum. 2012’de yola çıkarken, enflasyonla ilgili açıklamam vardı, ‘Halkımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ demiştik. Zamları yaparken, hep biz enflasyonun üzerinde zam yapmışızdır. Şimdi zaman zaman, kusura bakmasınlar gerek teşkilatımız, gerek örgütlerimiz bakanlarımıza baskı oluşturma yoluna gidiyorlar. Arkadaşlar biz devlet yönetiyoruz. Devletimizi yönetirken bazı hassasiyetlere dikkat etmemiz lazım.

 

Gündemimizde bir fındık meselesi var. Büyük önem taşıyor. Ülkemizin yıllara göre değişmekle birlikte 2-3 milyar dolar düzeyinde bir fındık ihracatı var. Fındık üreticilerini desteklemeye de önem verdik. İktidarlarımız döneminde, bu malum muhalefetin yaklaşımlarına dikkat ederek değil, vatanımızın, milletimizin, devletimizin geleceğine bakarak değerlendirme yapmamız lazım. Fındık üreticilerimize bugüne kadar 7,5 milyar lira destekleme ödemesi yaptık. Fındık üreticisi de dahil, milletvekillerimiz de dahil, muhalefet de dahil kimse bunun farkında değil. Ben aklı selim ile hareket ettiğine inandığım milletime sesleniyorum. Geçtiğimiz Fındık fiyatlarının düşük seyretmesi üzerine müdahale alımına gittik. 10 ila 10,5 lira fiyatla 143 bin ton fındık alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ise rekolte düşük olmakla birlikte kalite iyi gözüküyor. Fındık fiyatlarının düşmeye başlamasıyla Toprak Mahsulleri Ofisini devreye sokalım dedik. TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren fındığın kilosunu 14 kiradan, Giresun fındığının kilosunu da 14,5 liradan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında kilo başına 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz. TMO’nun stoklarından da 10 bin fındığı teminat karşılığı FİSKOBİRLİK’e vererek bu kurumu da desteklemiş oluyoruz.

 

Kaynak: findikureticisi

Kaynak: Editör: Güncel61 Trabzon Haber
Etiketler: TMO, Fındık, Alacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı