Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 09:24
 
Su Ürünlerinde av yasağı başladı
1 Eylül 2017 tarihinde çevirme ağları ile başlayan avcılık sezonu 15 Nisan 2018 tarihi itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona erdi.
TRABZON Haberi
Su Ürünlerinde av yasağı başladı

1 Eylül 2017 tarihinde çevirme ağları ile başlayan avcılık sezonu 15 Nisan 2018 tarihi itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona eriyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Bakanlığımızın Tebliğ ile bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önüne alarak, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve her balığa bir kez üreme şansı verilebilmesi amacıyla tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından su ürünleri avcılığına yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirildiğini belirtti.

Yasak dönemlerin seçilirken özellikle balıkların üreme zamanları dikkate alınmakta ve son şeklinin Tebliğ ile verildiğini; söz konusu kurallara uymak kaydıyla avlanma yasağının başlamasından itibaren izin alınmak suretiyle balıkçıların karasularının bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabileceklerini belirten GÜLBAY, su ürünleri avcılık tebliğiyle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığının dönem süresince serbest olduğunu kaydetti.

İl Müdürümüz, kalkan balığı avcılığının 15 Nisan ile 15 Haziran 2018 tarihleri arasında yasak olduğunu, Haziran sonrası avcılığın serbest olduğu dönemde avcılık için 'Kalkan Balığı Avcılık İzin Belgesi' alınması gerektiğini ifade etti.

Cahit GÜLBAY Türk karasularında su ürünleri avcılığının önemli bir kısmının yapıldığı Trabzon ili balıkçılarına sezon içerisinde tebliğ hükümlerine uyma noktasında gösterdikleri özen için teşekkür ederek sürdürülebilir avcılığın gelecek nesillere bir borcumuz olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, Ürünlerinde, av, yasağı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı