İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Keita Trabzonspor'da
Kamp başlıyor
Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 19:17
 
Neden OHAL
TÜRKAV Başkanı Kuru Gündemi yorumladı
GÜNDEM Haberi
Neden OHAL

Günümüz Türkiye’si, OHAL’ in ve demokrasinin gereklerini gözeterek yoluna devam etmektedir. Kuşkusuz Türkiye, içeride ve dışarıda önemli problem olan terörün alçaklığıyla karşı karşıyadır.
            Cumhuriyet Milli egemenlik demektir.
            29 Ekim’i geride bıraktık. Cumhuriyetimizin 94.ncü yıldönümünü büyük coşkuyla kutladık. Cumhuriyet kurallar rejimidir. Ve cumhuriyet, milletin millet tarafından yönetilmesi demektir.
            Türkiye, terörle de mücadele etmektedir. Terörle mücadele eden Türkiye, dünyanın diğer terörle mücadele eden ülkelerinde olduğu gibi, yetkisindeki hukuki hakları kullanmaktadır. Hatta daha da demokratik ve insan haklarına bağlı anlayışla bu hakların kullanılmasına özen göstermektedir. Türkiye’nin olağan üstü halini gerektiren durumu yok mudur? Türkiye’nin olağan üstü durumu ortada iken, Anayasal yetkisini kullanması için millet egemenliğinin varlığı olarak TBMM, aldığı yetkiyi kullanması demokratikliği değil midir? İthalatta, ihracatta ve diğer sosyal haklarda OHAL’ den dolayı engelleme olmadığına göre, bu tartışmalar neden yapılmaktadır? Hemen belirtmek gerekir ki, Anayasa’da var olan hakla, yasal düzenlemelerde yer alan kurallar, ilkeli, hem de demokratik anlayışla kullanılması o ülkenin uygar olma vasfıdır. Türkiye’nin sosyalliğinin yeterli olmadığının söylenmesi ise demokratik hakkın kullanılmasında engel olmamaktadır. 
            OHAL, Anayasal sistem içinde güvencedir.
           
Bazı sendika ve meslek kuruluşları, “demokrasi güçlerinin harekete geçirilmesi için salon toplantıları, mitingler ve yürüyüşler” yapılması için açıklamaları bulunmaktadır. Bu kuruluşlar olağan üstü halin kaldırılmasını isterken, olağan üstünün olmadığını da değerlendirmelidirler!
            İstenilenlerin demokrasisi.
            İstenilenler daha çok demokrasi için midir? Sorusu cevap bulmalıdır. Grev yapmak için OHAL’ in çıkmazını değerlendirmek gerçekçilik değildir. Hukuk devleti keyfi yönetimden uzak olmaktır. Kurallara bağlı kalmaktan öte, yönetimin ve yöneticinin keyfi davranmasının hak olarak görülmesi demokrasi ile bir arada olamaz.  Grevin yapılamamasını OHAL’ le engel görenleri, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile aşmak önemli olmaktadır.  OHAL’ in uygulandığı alanlarda kâğıt üzerinde yazılanlar değil, uygulamada ortaya çıkan tek adam açıklamaları gibi yapılan değerlendirmeler Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazları ortadan kaldırmakta mıdır? 
            Demokrasi, ülkeyi yönetecek olanların Anayasal sistem içinde oluşturdukları siyasi oluşumlarla seçimlerde işbaşına gelmektir. O halde Türkiye’de seçimle işbaşında olan yönetim bulunmaktadır. Buna karşın, Anayasal hakkın varlığı ile kullanılan yetki ise demokrasinin gereğidir. İstersiniz veya istemezsiniz, Anayasal hakkın varlığı olan hakları kullanmak, o günün şartlarına göre de demokratikliktir.
            Demokrasi, Hukuk devleti mevcudiyeti, insan haklarının ve özgürlüğünün korunması için, Anayasamızın 120.maddesi gereği olağanüstü hal ile Hükümete verilen yetki, 121 maddesine göre de süre uzatımı, sadece ve sadece demokrasiye, hukuk devletine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için kolaylaştırma amacı olduğundan milletçe desteklenmektedir. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Neden, OHAL,
Yorumlar
Diğer Haberler
Ali Kırca uzun süre sonra görüntülendi
Sevgili olalım, şehvetle sevişelim...
Enver Paşa'nın torunu: Babam Atatürk'ü çok severdi
Şemdinli'de 15 terörist imha edildi
Kocam her gün iç çamaşırını değiştiriyor
Afrin Harekatı'nda şehidimiz var
Suriye İsrail Uçağını Vurdu
Makatından Silikon Sıkılan Köpek Hayatını Kaybetti
Şehidimiz var
Ankara'da patlama
Sinan Akçıl'dan 'Mehmetçik' için özel şarkı!
Aferin'de 2 şehit
153 hedef vuruldu
Yıldırım Hulusi Akar'dan bilgi aldı
Başbakan Yıldırım ve Bahçeli'den ortak açıklama
Zeytin Dalı Operasyonu devam ediyor
Genelkurmay'dan Afrin açıklaması
Eğitim uçağı düştü şehidimiz var
Atatürk’ün ilk kez renklendirilen fotoğrafı
Türkiye'den PYD mevzilerine top atışı!
Niğde'de kışlada kadın memura taciz! Bir kere öptürsen...
Yılbaşı gecesi babasının arkadaşı tecavüz etti
Memur Teoman Trabzon'a
"Penisimi ısırdı" kavgası
KHK ile ihraç edilenlerin listesi yayınlandı!
Çiftçi Kayıt Sistemiʹne başvuru süresi 31 Aralıkʹa uzatıldı
İkinci eş sitesi Türkiye'de
Müftülere resmi nikah yetkisi Resmi Gazete'de yayımladı
Tsubasa Messi ve Ronaldo sürpriziyle geri dönüyor
Kocamın seks fantezilerinden bıktım
FETÖ elebaşından Naim Süleymanoğlu'na şok sözler
Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu
ABD'den Reza Zarrab bilgisi istendi
Bize Milli Piyango da Trabzon
Atama kararı Resmi Gazetede yayımlandı
Diyarbakır'dan kötü haber
Kamu görevlisi yurt dışına belgesiz çıkabilecek
Mengü'nün yeni adresi belli oldu
Haber Yazılımı