Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 12:45
 
Müzebüs’ün yeni durağı Trabzon
Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Erzincan’dan başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Trabzon olacak.
TRABZON Haberi
Müzebüs’ün yeni durağı Trabzon

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. 15’inci eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Trabzon’da öğrencilerle buluşacak.

 

Müzebüs’ün Trabzon turu, 12 Şubat tarihinde Vakfıkebir ilçesindeki Atatürk Ortaokulu ile başlayacak. Müzebüs, 13 Şubat tarihinde Maçka ilçesinde Çatak Ortaokulu’nu, 14 Şubat tarihinde yine Beşikdüzü ilçesindeki Akkese Ortaokulu’nu ve 15 Şubat tarihinde Sürmene ilçesindeki Ayşe Kırali Ortaokulu’nu ziyaret edecek.  Müzebüs son olarak 16 Şubat tarihinde Akçaabat ilçesindeki Darıca Ortaokulu’na konuk olacak.

 

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

“Yola çıktığı günden bu yana  2.079 okulun 448.600 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.’’

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

 

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müzebüs’ün, yeni, durağı, Trabzon,
Yorumlar
Haber Yazılımı