Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 13:10
 
Merkel Türkiye kökenlilere seslendi, Burası sizin eviniz
Başbakan Merkel, programda Türkiye politikası ve Almanyaʹdaki Türkiye kökenlilere ilişkin sorulara da yanıt verdi.
DÜNYA Haberi
Merkel Türkiye kökenlilere seslendi, Burası sizin eviniz

İlişkili Haberler Merkel'den Türkiye açıklaması Almanya Başbakanı Angela Merkel, kamu televizyonu ARDʹde katıldığı ˮSeçim Arenasıˮ (Wahlarena) programında, stüdyodaki seçmenlerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Merkel, programda Türkiye politikası ve Almanyaʹdaki Türkiye kökenlilere ilişkin sorulara da yanıt verdi.


Programda katılımcılardan birinin, ˮBuradaki Türklerin bir kısmı da Erdoğanʹa destek verdi. Acaba uyum politikasında hata mı yapıldı?ˮ şeklindeki sorusunu yanıtlayan Merkel, Almanyaʹda düşünce özgürlüğü olduğunu, her bireyin istediği düşünceyi savunmakta hür olduğunu belirtti.

Merkel, Almanyaʹdaki Türklere istinaden yaptığı açıklamada belki de bu türden bir siyasi eğilime Almanyaʹdaki Türklerin kendilerini zaman zaman Almanyaʹya ait hmemesinin neden olmuş olabileceğini belirterek, ˮSiz, burada evinizdesiniz. Size değer veriyoruzˮ ifadelerini kullandı.

Başbakan ayrıca hala Türk isimlerine sahip kişilerin Almanya istihdam piyasasında dezavantajlı durumda kaldıklarını hatırlattı. Birçok Türkiye kökenlinin, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler sertleştiğinde kendilerinin Almanya toplumunun bir parçası sayılmayacakları hissiyatında olduklarına dikkat çeken Merkel, ˮBu insanlara hoş geldin demeliyizˮ dedi.

Almanya Başbakanı aynı zamanda bir konuya da açıklık getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye kökenlilerden uzlaşmazlıklarını Almanyaʹya taşımamalarını istedi.

ˮTÜRKİYE HUKUK DEVLETİNDEN UZAKLAŞIYORˮ

Başbakan Merkel, katılımcıların Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğanʹa ilişkin sorularına da yanıt verdi. Angela Merkel Türkiyeʹnin, kendisinin hukuk devleti kavramından anladığı her şeyden fazlasıyla uzaklaştığını vurguladı. Başbakan burada kast ettiğinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun yönettiği AKP olduğunu ifade etti.
 

Türkiye politikasını değiştirdiklerini, Gümrük Birliğiʹnin genişletilmesinin kesinlikle söz konusu olmayacağını, ABʹye üyelik müzakerelerinin durumunun ise ekim ayındaki AB Zirvesiʹnde görüşüleceğini belirten Başbakan, Türkiyeʹde halihazırdaki gelişmelere karşı çıkan insanların da umutlarının yıkılmaması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye toplumunun yarısının anayasa referandumunda ˮhayırˮ oyu verdiğini hatırlatan Merkel, bu kişilerin hayal kırıklığına uğratılmaması gerektiğini vurguladı.


Almanyaʹda genel seçimler 24 Eylül Pazar günü yapılacak. Seçimleri Merkelʹin liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlikʹin (CDU) kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

ntv.com.tr

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkel, Türkiye, kökenlilere, seslendi,, Burası, sizin, eviniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı