Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 16:54
 
Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
Kimi zaman nedeni bilinen fakat kimi zaman ise nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı hepimizin sık sık yaşadığı karın ağrıları göğüs ile kasık arasında herhangi bir yerde hissedilebilir.
SAĞLIK Haberi
Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

 

   Kimi zaman nedeni bilinen fakat kimi zaman ise nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı hepimizin sık sık yaşadığı karın ağrıları göğüs ile kasık arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Karın ağrısının altında yatan nedenin ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek için öncelikle neden kaynaklandığını anlamamız gerekmektedir. Apandisit, gastrit gibi ciddi rahatsızlıklardan oluşabileceği gibi hazımsızlık gibi basit nedenler de karın ağrısı oluşumuna ortam hazırlar. Karın boşluğunda bulunan organların neden olabiliceği gibi bunun dışındaki organların da etkisi olabilir. Karın ağrısına neden olan bazı durumları kabızlık, ishal, sindirim sisteminde meydana gelen problemler, kadınların sık sık yaşadığı regl dönemi ağrıları, mide bulantıları, soğuk algınlığı ve bununla beraber oluşabilecek bağırsak üşütmeleri, bağırsaklarda oluşan gazların dışarı atılamaması, besinlerin fazla acı tüketimi gibi bir çok nedeni sıralayabiliriz. Karın ağrısına ne iyi gelir?

    Ağrıların nedeni tam olarak bilinmediği taktirde teşhisin yanıltıcı olabilme ihtimaline karşı ağrı kesici kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Apandisit gibi ciddi bir rahatsızlık bulunuyorsa ise hastanın ağrılarında bir kesilme olur fakat rahatsızlık seyrini göstermeden devam eder. Bunun sonucu da daha tehlikeli rahatsızlıklara neden olabilir.

 • Ayak üşütmeleri gibi basit bir nedenden oluşan karın ağrıları kendini şiddetli bir şekilde ortaya koyabilir. Bu gibi bir durumda ayakların altına uygulayacağınız sıcak su torbaları ağrının azalması sağlar.
 • Aşırı yemek tüketimi, midenin fazla miktarda dolması gibi durumlar da karın ağrılarına neden olabilmektedir.
 • Gün içinde tükettiğimiz besinlerden dolayı oluşan gazlar karın ağrısı problemine neden olabilir. Bağırsakların boşaltılması durumunda karın ağrısı giderilir.
 • Evde hazırlanabilecek en kolay yöntemlerden bir tanesi nane çayıdır. Nanenin karın ağrısına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Kuru veya taze olmasında bir sakınca yoktur. İçerisine biraz da limon ekleyerek hazırlayağımız nane limon çayı sıcak olarak içilebilir.
 • Karın ağrısının giderilmesinde faydalı olan bir diğer bitki ise rezenedir. Çayının lezzetini artırmak için içerisine biraz da portakal kabuğu ekleyerek tüketebilirsiniz. Koyacağınız portakal karın ağrısına iyi gelmesinin yanında içimini de kolaylaştıracaktır.
 • Eğer ağrılarınız çok şiddetli ise papatya çayı tercih edebilirsiniz. Çünkü oluşan bu şiddetli karın ağrılarının giderilmesinde papatya çok etkilidir. İçerdiği mineraller karın ağrılarından kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. Sıcak olarak tüketmek daha faydalıdır.
 • Bir bardak sıcak su içerisine ekleyeceğiniz bir kaç çay kaşığı tarçın ya da çubuk tarçın tüketimi de karın ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır.
 • Biberiye yağının da ağrı kesici etkisi özellikle çocuklarda karın bölgesine ve ya ayak altına uygulanarak ağrıların giderilmesinde fayda sağlayacaktır. Bunun yerine bir fincan sıcak su içerisine yaklaşık 10 damla kadar damlatılarak da tüketilebilir.
 • Şiddetli karın ağrılarının giderilmesinde badem içi de önerilmektedir. Bir havan yardımı ile ezeceğiniz tatlı badem içini süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Evde küçük bebeğiniz varsa bu yöntemi çocuklarda meydana gelen karın ağrısı şikayetlerinde de tercih edebilirsiniz.
 • Bir fincan sıcak su içerisine bir çay kaşığı ince kıyılmış anason atarak da demlemeye bırakıp daha sonra süzme işleminden sonra içebilirsiniz.
 • Muz karın ağrısına iyi gelen besinlerden bir tanesidir.
 • Soğuk algınlığı üşüme gibi nedenlerden dolayı oluşan karın ağrılarında ada çayı ve kuşburnu gibi bitkilerle hazırlayacağının çayları tüketebilirsiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karın, Ağrısına, Ne, İyi, Gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı