Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 08:22
 
Kamu Çalışanı Olarak ta Akif Örnektir
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Şube Başkanı Kenan KURU ‘nün 12 MART, İstiklal Marşının Kabul edilmesi yıldönümünde Basın açıklaması,
TRABZON Haberi
Kamu Çalışanı Olarak ta Akif Örnektir

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Şube Başkanı Kenan KURU ‘nün 12 MART, İstiklal Marşının Kabul edilmesi yıldönümünde Basın açıklaması,   

 

             KAMU ÇALIŞANI OLARAKDA AKİF ÖRNEKTİR

            Milletlerin hayatlarında önemli yer tutan ay, yıl ve asırlar vardır. Türkün sosyal, siyasal ve kültürel hayatında tarih içinde yaşadığı ve yaşatmaya özen göstereceği Mayıs, Ağustos ve MART ayları ilk sıralarda ifade edilebilmektedir.
              Bunlardan birisi de Türkün bağımsızlığının hiçbir şekilde engellenemeyeceğini,  içeride ve dışarıda bedbahtlara” haykıran İstiklal Marşı’dır.   İstiklal Marşı büyük şair Mehmet Akif ERSOY’ un Türk milletine armağanıdır. Ne zaman Çanakkale’den bahsedilirse AKİF tarihin önüne gelir. Dünya’nın birleştiği işgal güçlerine karşı Çanakkale savunmasını gerçekleştiren kahramanlarını döneminde şair olmasına rağmen en içten anlatabilen Akif’ den başkası yoktur.    
            Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın
            “Gömelim gel seni tarihe” desem sığmazsın.
AKİF, sadece Türkiye Türkleri için değil, dünya Türklüğü için tarihin hakkını teslim etmekle kalmamış, Kamu görevinde kendine haksızlık olmazsa da arkadaşlarına karşı yapılan haksızlıklara karşı durmuştur. Veteriner ( Baytar) olan Akif’in Kamu hizmetinin yerine getirilmesinde örnek alınacak sorumluluk içindedir. Türkiye Kamu Çalışanları kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Akif’in görev anlayışının öncü ve örnek alınmasını bu gün vesilesiyle kamuoyu ile değerlendirmektedir.
  “… DURSUN BU HAYASIZCA AKIN”
            Türkiye’nin İstiklal Marşını yazarak Türkler için bağımsızlığın sonsuz dek var olduğunu dünyaya ilan etmiştir.
            Arkadaşlar Yurduma alçakları uğratma sakın!
            Siper et gövden, dursun bu hayasızca akın. Mısralarında ifade ettiği gibi istiklalin öneminden, yüklediği sorumluluğuna dikkatleri çekmiştir.
            İstiklal marşı neden önemlidir? Sorusuna cevabı kendi ifadesinde görmek mümkündür. Milli devletler için milli marşın önemini anlayamayan toplumlar bağımsızlıklarını yaşayamazlar. Akif’ te “Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın”diyerek Türk ordusuna ithaf ettiği milli marşı tamamlayarak 12 MART 1921 TBMM’ de kabul edilmiştir.
            ATATÜRK, TBMM kabul edilen İstiklal marşı ile yakinen ilgilenmiştir.
            İstiklal davamızı anlatmak bakımından büyük manası bulunan mısralarıyla İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 97.yıldönümü nedeniyle  İnkılabımızı ve inkılabımızın ruhunu anlatan bu marşı unutmak ve unutturmamak lazımdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamu, Çalışanı, Olarak, ta, Akif, Örnektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı