Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 13:18
 
Fuat Oktay Cumhurbaşkanı yardımcısı mı oldu?
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesini oluşturan Bakanlar Kurulu’nda yer alacak isimler konuşulmaya başlandı. Yeni kabine için İsmail Kartal’ın da ismi geçiyor. Peki İsmail Kartal kabinede yer alacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oluşturacağı yeni kabinede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardımcısı olarak ismi geçen Fuat Oktay kimdir?
SİYASET Haberi
Fuat Oktay Cumhurbaşkanı yardımcısı mı oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 16:00'da Meclis’teki yemin töreni sonrası saat 21:30’da yeni kabineyi oluşturacak isimleri kamuoyuna açıklayacak. Türkiye yeni kabinenin kimlerden oluşacağını merak ederken, Fuat Oktay'ın da yeni kabinede ismi geçenler arasında.  Fuat Oktay yeni kabinede hangi görevde olacak? Fuat Oktay Erdoğan'ın yardımcısı mı olacak? Fuat Oktay ismi yeri kabinede cumhurbaşkanı yardımcısı olarak isim geçinde en çok merak edilen isimlerden oldu. Peki Fuat Oktay kimdir? Fuat Oktay nereli ve kaç yaşında? Fuat Oktay nelerede görev yaptı? İşte İsmi Cumhurbaşkanı ERdoğan'ın yardımcısı olarak geçen Fuat Oktay biyografisi

 

1964 yılında Yozgat'ın Çekerek ilçesinde doğan Fuat Oktay. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD'de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı. ABD'de kaldığı süre boyunca çeşitli şirketlerde süreç yönetimi danışmanlığı ve proje liderliği yaptı. Ford, General Motors ve Chrysler gibi firmalarda otomotiv endüstrisi üzerine çalışmalarda bulundu. Bu şirketlerde ürün geliştirme ve yalın üretim projelerini yürüttü.

Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulunan Sayın Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. 2000'li yılların başında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı ve İşletme Bölüm Başkanlığı yaptı.

2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Sayın Oktay bu dönemde THY Teknik A.Ş. bünyesinde bakım- onarım, tasarım ve imalat alanlarında çeşitli ortak girişim projesini hayata geçirdi. Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Doç. Dr. Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinden bu yana Başbakanlık Müsteşarlığı görevine devam eden Sayın Oktay aynı zamanda Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmekte olup iyi derece İngilizce bilmektedir. 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fuat, Oktay, Cumhurbaşkanı, yardımcısı, mı, oldu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı