Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 09:14
 
FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
SİYASET Haberi
FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerine ilişkin açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki bazı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hırvatistan’ın, her zaman bölgesinde ağırlığı olan ve Türkiye’nin ilişkilerinin güçlü ve üst düzeyde seyrettiği bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlarda barış, istikrar ve refahın yaygınlaştırılmasında Hırvatistan’la iş birliğine önem verdiklerini söyledi.

İki ülkenin, başta Balkanlar olmak üzere, bölgesel ve uluslararası platformlarda daha yakın iş birliği içinde olmalarının, bölgesel barış ve istikrara hizmet edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın bütünleşmesi ile bölgesel uyum ve iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile ortak hedefleri paylaştıklarını kaydetti.

İki ülkenin siyasi ilişkilerindeki olumlu atmosferin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılmasını arzu ettiklerini, ekonomik ve ticari iş birliğinin iki ülkenin gerçek olanaklarını yansıtacak düzeye yükseltilmesi için ortak iradeye sahip olduklarını söyledi.

“DAHA ÇOK TÜRK FİRMASI HIRVATİSTAN’DA YATIRIM YAPMALI”

Hırvatistan’da turizm, bankacılık ve yenilenebilir enerji sektörlerinde başarıyla faaliyet gösteren Türk firmaların olduğuna işaret ederek, bu firmaların sorunlarına ilişkin gereken desteğin verileceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde daha çok Türk firmasının Hırvatistan’a yatırım yapmasını umduklarını ve firmalara bu konuda gerekli desteği sunacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile yaptıkları görüşmelerde, 2013’de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Hırvatistan’la, AB konularında iş birliği yollarını artırma üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını, iki ülkeyi de yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını aktardı.

“İSRAİL-FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ ZORLAŞTIRACAK ADIMLAR ATMAKTAN KAÇINILMALI”

İki ülkenin siyasi, askerî, kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilerinin önem arz ettiğini ve Türkiye ile Hırvatistan’ın uluslararası alandaki iş birliğinin daha da pekiştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde Kudüs meselesini de değerlendirdiklerini söyledi.

Kudüs konusunda geleceğe yönelik neler yapılabileceği konusunu değerlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hırvatistan’ın önümüzdeki süreçte Kudüs konusundaki tutumunu inanıyorum ki yapıcı bir anlayışla gözden geçirecektir. İçinde bulunduğumuz hassas dönemde tüm ülkelerin, İsrail-Filistin sorununun çözümünü zorlaştıracak adımlar atmaktan kaçınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-HIRVATİSTAN ÜÇLÜ DANIŞMA MEKANİZMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda şu açıklamaları yaptı: “Sayın Grabar Kitaroviç’le bugün ayrıca ortak coğrafyamızı oluşturan Balkanlardaki durumu gözden geçirerek, özellikle Bosna Hersek’teki gelişmeleri de ele aldık. Bu kapsamda, özelikle Bosna Hersek’in ekonomik ve sosyal kalkınması bağlamında geleceğe yönelik projeler geliştirmek için oluşturulan Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü danışma mekanizmasının ilk zirve toplantısını önümüzdeki ay dışişleri bakanlarımız, ardından liderler olarak bir araya gelmek suretiyle ele alıp değerlendireceğiz. Bu diyaloğu da çok çok önemli buluyoruz. Zira bölge barışı için buna çök büyük önem atfediyoruz. Terörle mücadele konusunu da Sayın Cumhurbaşkanı Kitaroviç ile etraflıca ele aldık. Balkan coğrafyasından FETÖ’nün kökünün kazınması için çalışmalarımızı, dostlarımızın da desteğiyle sürdüreceğiz.”

Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye ve Irak konusunda yaşanan süreci değerlendirdiklerini; bölgedeki yabancı terörist savaşçılar ve ideolojik radikalleşme tehditlerine karşı mücadelede Türkiye’nin Hırvatistan’la iş birliğine hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ‘in ziyaretinin ve bu ziyaret vesilesiyle gerçekleştirdikleri verimli ve başarılı temasların, iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına ve bölgede belli aktivitelerin gelişmesine vesile olacağını kaydetti.

“BOSNA HERSEK’TEKİ MEVCUT DURUMUN ÇERÇEVESİ DAYTON ANLAŞMASIYLA ÇİZİLDİ”

Toplantıda bir Hırvat basın mensubunun, “Bosna’da yaşayan Hırvatlarla ilgili düşünceniz nedir, duruşunuz nedir? Bosna Hersek mevzuatında bu yıl ve daha sonra yapılacak seçimler ışığında bir değişiklik yapılması gerekiyor mu? Bosna Hersek’te yaşayan 3 etnik grubun ilişkileri açısından genel anlamda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevapladı: “Bosna Hersek’teki mevcut durum, Dayton Anlaşmasıyla çerçevesi çizilmiş olan bir durumdur. Şu andaki yapı ise tamamen Bosna Hersek’in kendi bir yerde iç sorunudur. Tabii şu anda bizim 3’lü mekanizma dediğimiz dışişleri bakanlarımızın bir araya gelmesi durumu, ardından liderler olarak bizim bir araya gelişimizle orada böyle bir çalışma yapılıp ne gibi adımlar atılabilir, bunu dışişleri bakanlarımız, ondan sonra liderler bazında görüşüp bizler de buna yardımcı olmanın gayreti içerisinde olacağız. Şu anda şöyle olur veya böyle olur gibi bir tespiti yapmak veya bir yaklaşımda bulunmak doğru olmak diye düşünüyorum.”

HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI KİTAROVİÇ: “TÜRKİYE'NİN AB YOLUNDA TUTULMASI BİRLİK AÇISINDAN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Toplantıda Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç de kendisine yöneltilen “AB üyeliği konusunda Türkiye’yi destekleyen açıklamalarınız var. Bu süreçte AB’nin uzun süredir Türkiye’yi kapıda bekletmesi ne kadar doğru ve adil?” şeklindeki soruya verdiği cevapta, 3 Ekim 2005’te Türkiye’nin AB ile müzakerelere başladığında orada, Hırvatistan heyetinde olduğunu aktardı ve müzakere sürecinin ne kadar zorlu olduğunu yakından bildiğini söyledi. AB’nin genişleme sürecinin hâlen bir öğrenme süreci niteliği taşıdığını ve genişlemeyle birlikte daha da karmaşık hâle geldiğini dile getiren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç, “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişki tabii ki ilişkinin geleceğinin bağlamının tanımlaması açısından sizin karar vereceğiniz bir durum. Ama ben birçok durumda da söylediğim gibi şunu söylemek isterim ki; Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda tutulması Avrupa Birliği açısından hayati öneme sahiptir ve Avrupa Birliği’nin faydasınadır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, Hırvat asıllı futbolcu Domagoj Vida’nın Beşiktaş futbol takımına transferine atıfta bulunarak, “Aslında biz tabii bu yılın, 2017’nin sonunda Hırvatistan’dan çok ciddi bir ithalat yaptık, o da biliyorsunuz Beşiktaş Hırvatistan Millî Takımının hakikaten çok çok önemli bir oyuncusu olan Vida’yı transfer etti, bu önemli bir ithalattı. Hırvatistan için de önemli bir ihracattı, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ’nün, Kökünün, Kazınması, İçin...,
Yorumlar
Diğer Haberler
Erdoğan:Oflular bir alem...
Erdoğan:Oflular bir alem...
Cumhur ittifakına kimse...
Cumhur ittifakına kimse...
Ortahisar Başkan aday adaylığından  çekildi
Ortahisar Başkan aday adaylığından çekildi
Zorluoğlu
Zorluoğlu'nun ilk sözleri ne oldu
Murat Zorluoğlu kimdir?
Murat Zorluoğlu kimdir?
AKP Trabzon Belediye Başkan adayı belli oldu
AKP Trabzon Belediye Başkan adayı belli oldu
İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Belli Oldu
İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Belli Oldu
MHP İstanbul Ankara ve İzmir
MHP İstanbul Ankara ve İzmir'de aday göstermiyor
Refah Partisi Geri Dönüyor
Refah Partisi Geri Dönüyor
Trabzon
Trabzon'da ortak aday Canalioğlu
AK Parti
AK Parti'nin İstanbul ve Ankara adayı belli oldu
Milletimiz Yerli ve Milli Siyaset İstiyor
Milletimiz Yerli ve Milli Siyaset İstiyor
İYİ Parti
İYİ Parti'de istifa depremi
Portakal’dan olay Gökçek paylaşımı
Portakal’dan olay Gökçek paylaşımı
Köseoğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday
Köseoğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday
MHP
MHP'de 5 büyükşehir adayı belli oldu
CHP
CHP'li Aygun’dan Trabzon özürü
Önceki seçimde MHP
Önceki seçimde MHP'nin adayı AKP'den aday adayı oldu
Çarşıbaşı
Çarşıbaşı'nda ilk aday Bıyıklı
Halk teveccüh gösterdi
Halk teveccüh gösterdi
Trabzon
Trabzon'da Maganda Açıklaması
MHP
MHP'de İstanbul için Bedrettin Dalan iddiası
Bahçeli
Bahçeli'nin sözleri bana şeref vermiştir
Erdoğan yeni havalimanının ismini açıkladı
Erdoğan yeni havalimanının ismini açıkladı
Erdoğan,   tebrikleri kabul etti
Erdoğan, tebrikleri kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı
Trabzon
Trabzon'lu bakanın mutlu günü
İYİ Partili Özdağ’dan sert ‘Andımız’ açıklaması!
İYİ Partili Özdağ’dan sert ‘Andımız’ açıklaması!
Erdoğan dörtlü zirve sonrası konuştu
Erdoğan dörtlü zirve sonrası konuştu
Devlet Bahçeli’den Tunceli açıklaması
Devlet Bahçeli’den Tunceli açıklaması
Uzun:Atı Alan Üsküdar
Uzun:Atı Alan Üsküdar'ı geçti
Tonya İP
Tonya İP'de toplu istifa
Bıyıklı:Şans verilirse
Bıyıklı:Şans verilirse
Emeklilikte yaşa takılanlar önergesi reddedildi
Emeklilikte yaşa takılanlar önergesi reddedildi
MHP
MHP'nin Ankara Adayı Melih Gökçek iddiası
MHP
MHP'den jet cevap
Haydar Baş
Haydar Baş'tan 15 milyon dolar istedi
Başkan O İş Bende dedi
Başkan O İş Bende dedi
Haber Yazılımı