Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 17:58
 
Doları aşacak kudrete sahip olmak
TÜRKAV Başkanı Amerika krizini yorumladı
TRABZON Haberi
Doları aşacak kudrete sahip olmak

ABD, Türkiye’ye karşı vize uygulamasına başlayacağını açıklamıştır. ABD, neden? Ortak ekonomik Pazar ve müttefik olmasına rağmen vize uygulaması gibi tercihi olmuştur?  Ülke ekonomisinde doların iki önemli mahiyeti bulunmaktadır; Devletin ticaret gelirinden mahrum olması ve Doların etkisi olmuş bir ekonomide mal ve hizmet ticaretidir.
Fertlerin tasarruflarının ise yabancı para birimiyle yapılması, yabancı para birimine talebi artırmaktadır.
EKONOMİDE DOLARLA VAR OLUNMASININ ETKİLERİ NASIL YANSIMAKTADIR?
 Ekonomi istikrar programının uygulandığı dönem boyunca, döviz kuru hareketleri enflasyon hedefleri doğrultusunda Merkez Bankası tarafından yönlendirilmektedir. Dövizde açıktan bir değer artışının olmayacağının görülmesi, döviz ticari hayatındaki kullanımını ve tasarruf aracı olma fonksiyonunu zayıflatır. ABD’nin, Türkiye’ ye vize uygulamasında gayri samimi yaklaşımı doların da yükselmesine neden olmuştur. T.C. Merkez Bankası, Türkiye’nin daha önceden aldığı önlemler nedeniyle doların yükselmesinin etkisinin olmayacağını söyleyerek iç bünyede rahatlık getirmiştir.
                Doların yükselmesi ve düşmesinin ülke ekonomisine etkileri ne olur?
                İnsanların tasarrufunun dolar üzerinden yapılması engellenir mi?
                Bankalardaki dolar mevduatı artar veya dolar üzerinden kredi işlemleri yoğunluk kazanır mı?
                Yabancı para birimine göre devletin ihale yapması halinde ekonomiye yükleyeceği giderde artış ne kadar olacaktır?
                ABD, etik olmayan anlayışıyla Türkiye’nin ekonomisinde iç ve dış bünyede yapmak istediği sonuca ulaşabilir mi?
Buradan ATAÜRK’ ün ifade ettiği “…hangi istiklal vardır ki, yabancıların ecnebilerin nasihatleriyle, telkinleriyle yükselebilsin. Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.” Sözünün tarihi geçmişle günümüze ışık tutan haklılığı görülmektedir.
ABD, Türkiye’ye karşı para birimiyle de yaptırımını elde etmek istemektedir. Yabancı para biriminin varlığı olan bir ekonomide, kişiler ve yatırımcılar milli para birimine güven duymadığından yabancı para birimine ilgisi daha önde olmaktadır. Tüketici olanlar ise hayatlarının her döneminde dolar karşısında satın alma gücünü kaybetmemek için, bu kaygı ile dolara veya yabancı paraya bağımlılık haline getirilmiştir. Fertlerin hayatında doları uygulayanları anlayamamış ABD, uygulamalarıyla, Türk milletine ve devletine zarar vermek istemektedir. İnsanlar tarafından doların yatırım aracı olarak kullanılmasını ve görülmesini ecnebi anlamamıştır.  Anlamayan ecnebiye, dünya ’ya asıl ve objektif bakan Türk milletinin kudreti mevzi kazandırmayacaktır. Ancak, Yapılan ticari iş ve işlemlerin büyük çoğunluğunun dolar, Euro veya yabancı para ile yapılması, ekonominin yabancı paranın etkisinde olacağının görüntüsü olmaktadır. Milli para biriminin değer koruma anlayışının olmamasından mıdır? Yatırımcılar neden yabancı para birimine dikkat etmişledir? Ve değer kaybeden para birimine yatırımcı ne kadar sahip çıkar?  Düşüncelerine cevap verilmesi önemli olacaktır.
ABD, kendi dolarının güveni ile ekonomik bir yapıda mal ve hizmetlere dolar üzerinden bakmaktadır. Kişilerin hayatında da dolar önemli yere sahiptir düşüncesinde olmaktadır. Dalgalı bir denizde limanın fırtına da koruyucu görevini yapması gibi, Türk milletinin inancı, ABD’nin dolarından uzaklaşacak iradeye, kudrete sahip olunması ile önemli olacaktır.
ATATÜRK’ ün ifadesinde yer almış istiklalin varlığını para biriminde yaşamak gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doları, aşacak, kudrete, sahip, olmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı