Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 15:24
 
Darbe davası başladı
15 TEMMUZ darbe gecesi Trabzon’un Yomra ilçesi AK Parti binası önünde toplanan darbe karşıtlarının üzerine ruhsatsız silahıyla ateş açarak 4 kişiyi yaralayan ve Özdil Mahallesi Muhtarı Barış Hatipoğlu’nun kör olmasına neden olan Coşkun K. hakkındaki soruşturma tamamlandı.
TRABZON Haberi
Darbe davası başladı

15 TEMMUZ darbe gecesi Trabzon’un Yomra ilçesi AK Parti binası önünde toplanan darbe karşıtlarının üzerine ruhsatsız silahıyla ateş açarak 4 kişiyi yaralayan ve Özdil Mahallesi Muhtarı Barış Hatipoğlu’nun kör olmasına neden olan Coşkun K. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Silahlı saldırıyı gerçekleştiren zanlının olay yerine 61 LG 333 plakalı araçla geldiği ve daha sonra saldırıyı gerçekleştirdiği aracı tutuklu bulunduğu cezaevinden satın aldığı ortaya çıktı. Başbakan Yıldırım Davaya Müdahil TRABZON Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Başbakan Binali Yıldırım ve Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanı sıra 17 müştekinin adının yer aldığı, şüpheli Coşkun K.’nın ise 9 ayrı suçtan yargılanmasına karar verildiği ortaya çıktı. Yaşanan olaya adı karışan ve tutuksuz yargılanacak olan Özcan Ö., 5 ayrı suçtan hâkim karşısına çıkacak. Görgü tanıkları ve yaralıların ifadelerinin yer aldığı dosya, Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. . TRABZON’UN Yomra ilçesinde darbe karşıtlarına ateş ettiği iddia edilen saldırganın olay yerine Sağıroğlu inşaat şirketine ait araçla geldiği ortaya çıktı. Aracı satın aldığı ileri sürülen Coşkun K.’nın tutuklu bulunduğu cezaevinde aracın satışını üzerine aldığı tespit edildi.

Trabzon’un Yomra ilçesinde 15 Temmuz darbe girişimin ardından sokağa çıkıp AK Parti ilçe binası önünde toplananlara hakaret ettiği ve ruhsatsız silahı ile ateş açtığı iddia edilen Coşkun K. ve Özcan Ö. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı tamamlayan Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, iki şüpheli hakkında hazırladığı iddianameyi Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

AK Parti binası önünde toplanan darbe karşıtlarının üzerine ruhsatsız silahı ile ateş açarak 4 kişiyi yaralayan Coşkun K.’nın olay yerine bir inşaat şirketine ait 61 LG 333 plakalı araç geldiği ortaya çıktı. Özdil Mahallesi Muhtarı Barış Hatipoğlu’nu kör eden Coşkun K.’nın aracında yapılan aramada 10 bin TL bulunduğu soruşturma dosyasına girdi. Şüpheli Coşkun K.’nın cezaevinde tutukluğu bulunduğu sırada aracın satışının yapılması ise yine dosyada yer aldı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında hazırlanan iddianamede Başbakan Binali Yıldırım ve Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanı sıra 17 kişinin adı müşteki olarak yer aldı. Şüpheli Coşkun K.’nın silahlı terör örgütüne üye olma, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs, yaralama, tehdit, direnme, ruhsatsız silah bulundurma ve mermilerini satın alma suçlarından yargılanmasına karar verildi. Yaşanan olaya adı karışan ve tutuksuz yargılanacak olan Özcan Ö. ise silahlı terör örgütüne üye olma, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından hâkim karşına çıkacak. Görgü tanıkları ve yaralıların ifadelerinin yer aldığı dosya, Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde gönderildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darbe, davası, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı