Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 09:19
 
Ciğerlerimizi beton tıkadı!
Çevre Mühendisleri Odası’nca hazırlanan ‘Hava Kirliliği Raporu’nu değerlendiren Şube Başkanı Vildan Özmen, Trabzon’da hava sirkülasyonunu sağlayacak vadilerin betonlaşma nedeniyle kapandığına dikkat çekti.
TRABZON Haberi
Ciğerlerimizi beton tıkadı!

Çevre Mühendisleri Odası’nca hazırlanan ‘Hava Kirliliği Raporu’nu değerlendiren Şube Başkanı Vildan Özmen, Trabzon’da hava sirkülasyonunu sağlayacak vadilerin betonlaşma nedeniyle kapandığına dikkat çekti.

DEĞERLERİN ÜZERİNDE

Son günlerde Trabzon gündemini meşgul eden hava kirliliği konusunda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 5 Ocak 2018 tarihli raporunda çarpıcı veriler yer alıyor. Rapora göre, Akçaabat, Beşirli, Fatih, Meydan ve Uzungöl’de olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kurulan 6 adet hava kirliliği ölçüm istasyonunun bulunduğu şehirde hava kirliliği, insan sağlığını etkileyecek ölçüde ve sınır değerlerin hayli üzerinde.

MEYDAN’DA 118 KEZ AŞMIŞ

Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre sınır değerin [70 μg/m³] yılda 35 defadan fazla aşılmaması gerekirken bu değerler Beşirli istasyonunda 46, Fatih istasyonunda 49, Meydan istasyonunda 118 kez sınır değerin üzerine çıktı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Vildan Özmen, bu durumu egzoz dumanları ve kullanılan katı yakıtlarla bağdaştırdı.

VADİLER KAPALI

Hava kirliliği değerlerinde 2016 senesine oranla iyileşme olduğunu belirten Özmen, “Şehirde hava sirkülasyonunu sağlayacak vadiler betonlaşma nedeniyle kapandı. Dolayısıyla kentsel dönüşüm yapılırken buna dikkat edilmeli ve çevre mühendislerinin de görüşü alınmalı. Trabzon’da doğalgaz ve toplu taşıma kullanımı da arttırılmalı” dedi.

karadeniz gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ciğerlerimizi, beton, tıkadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı