Haber Detayı
04 Ekim 2017 - Çarşamba 15:29
 
Bakan Çavuşoğluʹndan ABDʹye sert eleştiri
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.
BİLİM Haberi
Bakan Çavuşoğluʹndan ABDʹye sert eleştiri

 Almanyaʹdaki seçim sonuçlarının "Türkiye karşıtlığının oy getirmediğini" ortaya koyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, aksine bu tutumu gören Türklerin sosyal partilere oy vermediğini ifade etti. "Şimdi sen AfD (Demokrasi için Alternatif) çizgisine gidersen bizim vatandaşlarımız oy verir mi, vermez.

 

Sadece bizim vatandaşlarımızdan dolayı değil, yanlış politikalarından dolayı oyu azaldı." diyen Çavuşoğlu, mevkidaşı Sigmar Gabriel ile yaptığı telefon görüşmesinde, artık seçimin bittiğini ve ikili ilişkileri gerçekçi bir şekilde nasıl yürüteceklerine odaklanmaları gerektiğini konuştuklarını aktardı.

 

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Kendisiyle bugün, yarın yine telefonda görüşeceğiz. Yani bu diyaloğun devam etmesi önemli. Bazen alt düzeyde teknik, hassas konuların görüşülmesi de önemli ama tabii esas adımların atılması için üst düzey temaslar da önemli. Bunun hazırlıkları yapıldıktan sonra bu adımlar da atılır. Biz her zaman söylüyoruz; Almanyaʹya hiçbir zaman negatif bakmadık, bakmamız için de bir sebep yok.

 

Almanya ne kadar güçlü olursa bizim için iyidir. Oradaki 4 milyona yakın vatandaşımız için de iyidir, Türkiye için de iyidir. Almanya bizim birinci ticaret ortağımız ve yatırımları ortada. Yine birçok alanda Almanya ile ciddi iş birliğimiz var. Almanya’nın kötülüğünden bize ne fayda olur. Biz böyle bakıyoruz ama Almanyaʹnın da bizi rekabet edecek bir ülke olarak değil, ortaklık yapacak bir ülke olarak görmesi lazım.

 

Yani ekonomik savaşın Almanya’ya da bize de bir faydası yok. Almanya’nın ekonomik iş birliğini ön planda tutması lazım." Mevlüt Çavuşoğlu, Almanyaʹnın artık Türkiyeʹyi eşit bir ortak olarak görmeyi kabullenmesi gerektiğini belirtti. "Yakın zamanda iki ülke arasında bir zirve söz konusu olur mu" sorusuna karşılık Bakan Çavuşoğlu, "Neden olmasın?" yanıtını verdi.

 

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkelʹin zaten her fırsatta görüştüklerini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, Almanyaʹda kurulacak hükümetin Türkiye ile ilişkilere etkisinin sorulması üzerine, Avrupaʹda koalisyon kültürünün Türkiyeʹdeki koalisyon kültüründen daha iyi olduğunun altını çizdi. Yine de Merkelʹin partisiyle diğer partiler arasında çok ciddi görüş ve politika farklılıkları olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, bu nedenle üçlü koalisyonu oluşturmanın zorluğuna değindi.

 

Üçlü koalisyon kurulsa bile işlemesinin çok zor olacağına işaret eden Çavuşoğlu, söz konusu partiler arasında temel politikalarda ciddi görüş farklılıkları bulunduğunu ancak yine de ne olacağının belli olmadığını söyledi. "ABD, bireysel silahlanmaya sınırlama getirmeli" Las Vegasʹta yaşanan terör saldırısını da değerlendiren Çavuşoğlu, bunun ABDʹdeki ilk saldırı olmadığını hatırlattı. Eski Devlet Başkanı Barack Obama yönetiminin bireysel silahlanmayla ilgili bazı tedbirleri olacağını söylediğini ancak Cumhuriyetçilerin bu tür önlemlere karşı çıktıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, bireysel silahlanmanın ABD için çok ciddi bir tehdit olduğunu, dolayısıyla bu konuda bir sınırlama gerektiğini dile getirdi.

 

Bakan Çavuşoğlu, bir süre önce ABDʹye gerçekleştirdiği ziyarete değinerek, ABDʹdeki dostlarına anti-Amerikancılık tehdidinden bahsettiğini söyledi. Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Bunun iki ana sebebi var, YPG ve FETÖ. ʹBunları da aşmamız gerekirʹ diyoruz. Şimdi Rakka operasyonu bitiyor. Göreceğiz bakalım bu seri numaralarını aldıkları silahları geri toplayabilecekler mi? Daha önce Irakʹta bunu yapamadıklarını Sayın Cumhurbaşkanımız, Trumpʹa çok net şekilde en son görüşmemizde de anlattı. Bunun sadece ekonomik külfetini düşünmemesi lazım Amerikaʹnın.

 

Onlar daha çok bu kadar silah ne kadar para vermeye değer mi değmez mi... Bir de bu silahların verilmesi esasen Suriyeʹnin geleceği için de çok önemli bir risk. Niye Suriyeʹdeyiz hep beraber? Bir taraftan savaşı durdurmaya çalışıyoruz ilk günden bu yana, diğer taraftan terörü durdurmaya çalışıyoruz. Burada YPGʹye silah verdiniz. YPG ülkeyi bölmeye çalışacak. Bu sefer merkezi hükümet ile, hükümet kim olursa olsun çatışmalar devam edecek.

 

Çatışmalar devam ettiği zaman başka bölgelerinde de yine kaos oluşacak, riskler var. Aynı şekilde, bu ortamdan kim faydalanacak, radikal gruplar, yine terör örgütleri ortaya çıkacak, kısır döngü devam edecek." Irakʹta şu anda yaşanan sorunların en büyük sebebinin ABDʹnin ayrılırken buranın yönetimini, defalarca uyarmalarına rağmen, yanlış kişilere vermesi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, aynı hatanın Suriyeʹde de yapıldığını belirtti. ABD ve diğer ülkelerin, Suriyeʹnin sınır bütünlüğünü desteklediğini ve bölünmeye karşı olduğunu dile getirdiğini aktaran Çavuşoğlu, "Bu konuda samimiyseniz bile attığınız adımlarla esasen bunun tersini yapıyorsunuz ya da bu duruşunuzun tersinde bir Suriyeʹnin oluşmasına yardımcı oluyorsunuz." ifadelerini kullandı. 

 

trthaber.com.tr

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Çavuşoğluʹndan, ABDʹye, sert, eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı