Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 14:42
 
ABD'deki Hakan Atilla / Reza Zarrab davası detayları
sosyal medyada twitterda yer alan @SureyyaOlcayto adresinin söz konusu dava ile ilgili çevirileri davanın detayları
DÜNYA Haberi
ABD'deki Hakan Atilla / Reza Zarrab davası detayları

Zarrab, Mart 2016'da ailesiyle birlikte Disney World'e yaptığı seyahat sırasında Miami'de tutuklandı ve New York'a getirildi. Savcılık ve Zarrab arasında yapılan bir dizi toplantının ardından 20 Ekim 2017'de savcılık anlaşma metnini sundu. Zarrab anlaşmayı 26 Ekim'de imzaladı.Dava New York'ta 27 Kasım'da jüri üyelerinin seçimiyle başladı. Jüri seçiminin ve hem savunma hem de iddia makamının açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından tanıkların dinlenmesine geçildi. Zarrab, 29 Kasım günü, kürsüye çıktı ve 7 Kasım'da ifadesini tamamladı

 

Davada Zarrab tanık, Atilla ise sanık olarak yer aldı. Savcılığın son hazırladığı iddianamede ise Atilla'nın yanı sıra Zarrab ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu toplam dokuz kişiye yönelik suçlamalar yer alıyordu.Atilla kendi ayağıyla gidip tek sanık oldu! İddianamede suçlanan ama ABD topraklarında yakalanmadıkları için yargılanamayan diğer isimler.. Mehmet Zafer Çağlayan Süleyman Aslan Levent Balkan Abdullah Happani Muhammed Zarrab Camelia Jamshidy Huseyin Necefzade

Türkiye, davayı "kendisine dönük açık bir kumpas" olarak nitelendirdi. Erdoğan, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarını "tarihin en büyük tuzaklarından biri" olarak tanımladı şimdi ABD'de tekrarlandığını söyledi. Ayrıca, davanın savcıları hakkında da soruşturma başlatıldı.

Suçunu kabul eden Zarrab, davada ilk tanık olarak kürsüye çıktı. İlk gün hapishane kıyafetleriyle duruşmaya çıkan Zarrab, daha sonraki günlerde ise yargıcın onayıyla ceket ve gömlekle duruşmalarda hazır bulundu.Savcının 'sistemi biraz anlatır mısınız' sorusuna 'sistem benim' diye cevap veren Zarrab, ifadesinde şemalar üzerinden saatlerce hayali ticareti, ambargoyu nasıl deldiğini ve bu yolda kimlere rüşvet dağıttığını anlattı.Savcının 'sistemi biraz anlatır mısınız' sorusuna 'sistem benim' diye cevap veren Zarrab, ifadesinde şemalar üzerinden saatlerce hayali ticareti, ambargoyu nasıl deldiğini ve bu yolda kimlere rüşvet dağıttığını anlattı.

Zarrab ifadesi sırasında yaptığı anlaşmanın üç koşulu olduğunu söyledi ve bunları, "tamamen gerçekleri anlatmak, savcılıkla işbirliği yapmak ve bundan sonra hiçbir suç işlememek" olarak sıraladı.

Reza Zarrab ifadesinde, İran'ın Türkiye'ye sattığı petrol ve doğalgaz gelirini ABD'nin uyguladığı ambargonun etrafından dolaşarak İran'a götürülmesinde oynadığı iddia edilen role ilişkin ayrıntıları aktardı.Zarrab, Türkiye'de önce Aktifbank, sonra da Halkbank'ın bu işlemleri yapmaya çekindiğini belirtti ve Aktifbank ile çalışabilmek eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'tan yardım istediğini, Halkbank için de eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a "rüşvet verdiğini" söyledi.

Zarrab'a göre, İran Türkiye'ye gaz ve petrol satıyor, Türkiye'de bunun parasını Halkbank'ta açılan İran hesabına yatırıyor. Reza da bu parayı alıp hayali ihracatlarla çeşitli paravan şirketlerden geçirerek Dubai'deki İran hesabına aktarıyor. Bu ticaretten 4 komisyon alıyordu

Zarrab, davanın tek sanığı Atilla için '6.5 milyar dolar tutarında yasa dışı işlem yaptıklarını ve Atilla'nın direkt sorumlu olduğunu' söyledi. Bu ticaretten 4 komisyon aldığını ve yarısını ise Zafer Çağlayan'a rüşvet maksadı ile aktardığını itiraf etti.Zarrab, Halkbank bağlantısı için Çağlayan'a 45-50 milyon Euro, 7 milyon ve yaklaşık 2,5 milyon TL rüşvet verdiğini söyledi. Çağlayan'ın ailesine de ödeme yaptığını, eski bakanın İran'a para transferi karşılığında elde edilecek kârı 50-50 paylaşmak istediğini de belirtti.

Zarrab'ın Çağlayan'a verdiğini iddia ettiği ve delil dosyasına giren rüşvetler..

 

Zafer Çağlayan'ın kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan'a Bank Asya üzerinden 2.465.000 TL aktarıldığı iddia edilen, delil dosyasına giren belge..

 

Zarrab devlet yetkililerinden aldığı yardımları anlatırken, Murat Şengül sayesinde acele işleri olduğu zaman köprüden emniyet şeridini kullanarak geçtiklerini de belirtti. Plakaları verip geçiş izni alıyordu.

Zarrab : Rüşvetleri sadece İran ticaretinin kolaylaşması için vermedim. Ticarete dahil olmak isteyen Ahmet Alacacı adlı iş adamının bankalardaki hesaplarını kapatmak için de rüşvet verdim. Rüşveti hem kendi yolumu açmak, hem de başkalarının önünü tıkamak için kullandım.

Yargıç Berman'ın, paranın kullanıma açılması için kaç işlem yapılması gerektiği sorusuna Zarrab, "En az 10 işlem" yanıtını verdi. Zarrab, bütün bu sistemin Halkbank'ta sıkışmış İran parasını kullanıma açmak, böylece İran'ın dış borçlarını ödemek amacıyla tasarlandığını anlattı.

Zarrab, çapraz sorgusu sırasında bir soru üzerine yaptığı işlemlerden 100-150 milyon dolar civarında bir para kazanmış olabileceğini ve sanık Hakan Atilla'nın hiçbir zaman rüşvet istemediği söyledi. Atilla'ya rüşvet vermediğini belirtti.

Zarrab, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet iddiaları kapsamında düzenlenen soruşturmada tutuklandığını ve kısmen rüşvet vererek serbest kaldığını söyledi. Serbest kaldıktan sonra Halkbank ile görüşmeye gittiğini ve bu tarihten sonra hiçbir banka yetkilisine rüşvet vermediğini aktardı

Zarrab, davanın tutuklu sanığı Atilla hakkında, "Yaptırım kuralları hakkında bankadaki en bilgili kişi. Oluşturduğumuz yapının Amerikan yaptırımlarıyla uyumlu gözükmesi için katkıda bulundu" diye ifade verdi.

Atilla için 'sistemin mimarı' iddiasında bulundu.Zarrab, Atilla'nın ilk etapta yapılması beklenenin "pek düşündüğü gibi olmadığını" belirttiğini ancak Genel Müdür Aslan'ın devreye girerek, gerekeni yapmasını istediğini bildirdi.

Zarrab, Aslan'ın da rüşvet verdiği isimler arasında olduğunu iddia etti.Zarrab, Aslana' rüşvet vermekten bıktığını dile getirdi. "Süleyman Aslan'ı her aradığımda borçlu hissediyordum" dedi. Zarrab "Aslan'a rüşvet vermek zorunda kalmamak için sağ kolu Happani'ye Photoshop ile Aslan'ın imzasını taklit etmek emri verdiğini" de ifadelerinde belirtti.

Zarrab, ayrıca eski Bakan Çağlayan'ın kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın İran'la yapılan işlemlere Ziraat Bankası ile Vakıfbank'ın da dahil olması talimatını bizzat verdiklerini söylediğini aktardı.Vakıfbank ve Ziraat Bankası ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla bu iddiaları reddetti. Vakıfbank, ABD'deki davada adı geçen süreçlerle "ilgisi ve dahli olmadığını" söylerken, Ziraat Bankası da "uluslararası düzenlemelere uyduklarını vurguladı.

 

Savcı : Türkiye'de hapis yattınız mı hiç ?

Zarrab : Evet tutuklanıp hapishaneye gönderildim. Serbest bırakıldım.

S : Nasıl ? Z : Avukatlarım geldi konuştum ve serbest kaldım

S : Bırakılmanızla ilgili bir ödeme yaptınız mı ?

Z : Evet

Savcı : Bu ödemeler rüşvet miydi ?

Z : Kısmen!

 

Zarrab'ın mahkemeye çıkmadan önce FBI'a kendi el yazısı ile çizdiği, Halkbank ve paravan şirketler arasındaki sahte gıda ticaretini anlatan şema.. Zarrab dava boyunca da sıklıkla şemalar çizerek Jüri'ye hayali ticareti anlattı.

 

 

Zarrab, Amerikalı avukatlarının ABD ile Türkiye arasında tutuklu değişimi girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, iş birliği yapmaya karar verdiğini söyledi.

Duruşmayı takip eden Katie Zavadski ise, bu avukatların Rudy Giuliani ve Michael Mukasey olduğunu yazdı.ABD'li basın kuruluşu NBC, Zarrab ile ilgili geçmiş tarihli bir haberinde Rudy Giuliani ile Michael Mukasey'in Türkiye'ye giderek davayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmüş olduğunu yazmıştı.

Zarrab , İran'ın parasının Hindistan'dan Halkbank'taki hesaba, Halkbank'tan da Arap Türk Bankası'na aktarıldığını söyledi. Zarrab araya Arap Türk Bankası'nın sokulmasının gerekçesini ise "Paranın çıkış noktasını saklamak" diyerek izah etti.

Zarrab ayrıca bu para transferlerinin TL cinsinden yapıldığını da söyledi ve bunun gerekçesinin de transferlerin ABD ya da Avrupa'daki denetim mekanizmalarına takılmasını önlemek olduğunu ifade etti.TL cinsinden transfer edilmesinin önemi için: "Eğer olsaydı, para Arap Turk Bankası'na gitmeden önce ABD'ye gitmesi gerekirdi. Eğer € olsaydı, Avrupa'ya gitmesi gerekirdi. TL olduğu için, Türkiye'de kalabildi. Böylece uluslararası mekanizmalar tarafından tespit edilemezdi"

 

Zarrab'ın ifadesine göre bu işlemler üzerine Süleyman Aslan Zarrab'a, aldığı büyük riskten rahatsız olduğunu söyledi. Zarrab, Süleyman Aslan için "Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyordu. Zafer Çağlayan gibi o da para istiyordu" dedi.

Aslan'a ödeme yapmak için Bakan Zafer Çağlayan'dan izin istediğini ifade eden Zarrab, 'Çağlayan şirketimin hesaplarını bizzat kontrol ederdi. Ondan habersiz hiçbir şey yapmazdım. Nihayetinde Çağlayan'dan hiçbir şey saklamadık, onun bilgisi olmadan hiçbir şey yapmadık' dedi.

Savcılık Mehmet Atilla'ya hiç rüşvet verdin mi diye sorunca Zarrab, 'Zaten Türk Ekonomi Bakanı'na rüşvet veriyordum. HalkBank'ta Aslan dışında başka birine rüşvet vermeme gerek yoktu. Ayrıca Atilla da hiç rüşvet istemedi' dedi.

Zarrab, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'den yardım istediğini de söyledi. Barış Güler'in bir dönem kendi şirketi için çalıştığını ifade etti.

Barış Güler ile Whatsapp üzerinden mesajlaştığını, aynı zamanda yüz yüze buluştuklarını da ekledi.Zarrab, altın ve hayali gıda ticareti sistemlerinin yan yana işlediğini, altın ticareti durduğunda gıdaya yöneldiklerini söyledi.

Zarrab ayrıca Atilla'yla birlikte yasal bir boşluk bulduklarını ve daha sonra altın ticaretine de devam ettiklerini söyledi.Zarrab, Hakan Atilla'nın hayali ticaretler ile ilgili belgeleri nasıl hazırlayacakları konusunda akıl verdiğini söyledi. Konşimentoların nasıl gerçek gibi gösterileceğini Atilla'dan öğrendiğini söyledi.

Savunma avukatı Fleming, Reza Zarrab 'her insanın bir bedeli var' ifadesinde bulunmasına rağmen Hakan Atilla'nın bir dolar bile para almadığına vurgu yaptı. Zarrab bu iddiayı 'rüşvet almaya eğilimli herkesin bir bedeli vardır dedim' diye düzelterek kabul etti.

 

Flemings, iddia makamının Zarrab sayesinde sahip olduğu para aklama planında, düşük yetkilerinden dolayı Atilla'nın ticaretin mimarı olamayacağını ileri sürdü. Atilla'nın bu çemberin dışında, sadece kendisine verilen görevleri yapan bir banka çalışanı olduğunu ekledi.

F : Hapisten çıkınca ticari işlerinizde kilit noktada olan Atilla'nın yanına gitmediniz. Doğru mu ?

Z : Atilla'dan daha yüksek yetkilere sahip insanlara gittim. Fleming, hapisten sonra Zarrab'ın, Atilla yerine Halkbank yeni müdürü Ali Fuat ile yakınlaştığına değindi.Zarrab'ın tanıklığı devam ederken, eski hücre arkadaşı Zarrab hakkında kendisine tecavüz ettiğini öne sürerek, suç duyurusunda bulundu.

62 yaşındaki, Fildişi Sahili vatandaşı Faouzi Jaber, Zarrab'ın kendisine birden fazla kez cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürdü.Zarrab'ın tanıklığından sonra savcılık, ABD Terör ve Finansal İstihbarat Dairesi'nden David Cohen ve ABD Hazine Bakanlığı'nın finansal suçlarla ilgili departmandan Joshua Kirschenbaum'un ifadesini aldı.

Türkiye'ye yapılan uyarılar ve teknik bankacılık işlemleri konuşuldu.Atilla 'İran'a karşı ekonomik cihad yaptınız mı ?' sorusuna 'Ekonomik cihad kavramını ilk kez burada duydum' diye cevap verdi. Yaptırımlar konusunda ise uzman olmadığını ama bilgisi olduğunu söyledi.

Süleyman Aslan'ın evinde çıkan paralar sorulduğunda, öğrendiği zaman şaşırdığını ifade eden Atilla kendisi için ise ' Reza'dan asla ne rüşvet aldım ne de istedim' dedi. Sadece çalışanı olduğu bankada talimatları yerine getirdiğini söyledi.Zarrab'a ortaklık yapısını ilgilendiren belgelerde tahrifat yapılmasını söylediniz mi sorusuna Atilla 'Asla böyle bir şey söylemedim' cevabını verdi. Ambargonun mimarı olduğu iddialarını kesin bir dille reddetti.

Yıllık kazancının 100 bin olduğunu söyleyen Atilla, eşinin ne kadar kazandığını bilmediğini ekledi. Hiçbir partiye üye olmadığını ve Türkiye'de hiçbir siyasi parti binasına girmediğini belirtti.Süleyman Arslan ile İran'a yönelik ambargoların delinmesini hiç görüştünüz mü sorusuna Atilla, 'Bu konuyu ne Süleyman Arslan ne de bir başkası ile konuştum' diyerek cevapladı. Ve ardından davada kapanış konuşmalarına geçildi..

Kapanış konuşmalarında ilk sözü savcılık makamı aldı. Savcı Lockhard söze 'Bu dava Atilla’nın söylediği yalanlarla ilgili' diye başladı. Atilla'nın 'sahte gıda ticareti, altın ticareti ve Halkbank'ın gösterdiği titizlik hakkında yalan söylediğini' iddia etti.Savcı 'Atilla'nın ifadesi sırasındaki yalanların bazılarının küçük, bazılarının ortalama, bazılarının ise palavra olduğunu' söyledi. Atilla'nın, mimarı olduğu bu sistem hakkında yalanlar söylediğini belirtti. Atilla'yı yaptırımların üzerini örtmekle suçladı.

Atilla’nın avukatı Victor Rocco ise kapanış konuşmasında ABD'yi Zarrab gibi bir sahtekara sahip çıkmakla suçladı. Zarrab'ın, hayatını yalanlar üzerine kurduğunu söyledi.Rocco kapanış konuşmasında, 'Zarrab için rüşvet vermek gayet normal bir tutumdur ve onun için herkesin bir fiyatı vardır. Süleyman Aslan utanmadan rüşvet almış, cebini doldurmuştur. Süleyman Aslan, Zarrab'ın oyuncağı olmuştur' dedi.

Rocco 'Süleyman Aslan ve Zarrab iki aşık gibi WhatsApp'ta defalarca konuşmuşlardır. Zarrab, Aslan'dan başka siyasi otoriteye de rüşvet vermiştir. Hakan Atilla dürüst bir insandır. Diğer siyasiler ve banka çalışanları gibi tek kuruş rüşvet almamıştır' diye devam etti.Rocco ayrıca, Atilla'nın 'kozmik satranç oyununda bir piyon olduğunu' ekledi. Rocco Atilla için 'masum olduğuna inanıyor ve bunu bütün dünyaya göstermek istiyor' ifadelerini kullandı.

Jüri karar için müzakerelere başladı!Noel tatili ile ara verilen duruşma, 3 Ocak Jüri müzakereleri ile tekrar başlandı. Jüri, Atilla için kararını verdi. Atilla hakkında 6 suçlama vardı. Jüri ise beş maddeden Atilla'yı suçlu buldu.Hakan Atilla ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek, ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek, Kara para aklama suçuna iştirak etmekten suçlu bulundu Yargıç Berman 11 Nisan ceza duruşmasında Atilla için kararını açıklayacak. ABD yargı sisteminde gıyabi yargılama olmadığı için, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çaglayan'ın da aralarında olduğu 'firari sanık' statüsündeki, 7 kişi hakkında hüküm verilmeyecek.Türk bankaları ile ilgili olası bir ceza ya da yaptırım kararı ise, açılacak idari soruşturma sonrası ABD Hazine Bakanlığı tarafından verilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD'deki, Hakan, Atilla, /, Reza, Zarrab, davası, detayları,
Yorumlar
Diğer Haberler
13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı
13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı
Noel Anne kıyafeti gelince şok oldu
Noel Anne kıyafeti gelince şok oldu
İki öğrencisiyle cinsel ilişkiye giren öğretmen
İki öğrencisiyle cinsel ilişkiye giren öğretmen
Seks yapmak istemeyen erkek arkadaşını dövdü
Seks yapmak istemeyen erkek arkadaşını dövdü
Kullanılmış prezervatifleri yeniden satıyorlar
Kullanılmış prezervatifleri yeniden satıyorlar
'Sado-mazo' gizli seks partisine polis baskını
Giden araçta cinsel ilişkiye girdiler
Giden araçta cinsel ilişkiye girdiler
Rus kadınların güçlü olmasının sebebini açıkladı
Rus kadınların güçlü olmasının sebebini açıkladı
Erkek arkadaşını öldürdü, cesedini pişirip işçilere ikram etti
Erkek arkadaşını öldürdü, cesedini pişirip işçilere ikram etti
Belediye Başkanı
Belediye Başkanı'nın kızı öğrencisiyle ilişkiye girdi
Almanya
Almanya'da gece kulübünde genç kıza toplu tecavüz
Uçakta öndeki kadının göğüslerini elle
Uçakta öndeki kadının göğüslerini elle
eşiyle yasak aşk yaşayan banka müdürüne...
eşiyle yasak aşk yaşayan banka müdürüne...
Çırılçıplak temizlik yapıyor...
Çırılçıplak temizlik yapıyor...
Fakir hayatına dayanamadı bekaretini satılığa çıkardı!
Fakir hayatına dayanamadı bekaretini satılığa çıkardı!
Kadın öğretmen iki öğrencisiyle yatakta basıldı!
Kadın öğretmen iki öğrencisiyle yatakta basıldı!
Kofi Annan hayatı kaybetti
Kofi Annan hayatı kaybetti
Sex oyuncağı vajinasını kırdı
Sex oyuncağı vajinasını kırdı
11 yılda 20 hayaletle cinsel ilişkiye girdim
11 yılda 20 hayaletle cinsel ilişkiye girdim
Afganistan
Afganistan'da 3 NATO askeri hayatını kaybetti
Palalı kız eski sevgilisine tecavüz etti!
Palalı kız eski sevgilisine tecavüz etti!
Cinsel ilişki oyuncağı bağırsaklarına kaçtı
Cinsel ilişki oyuncağı bağırsaklarına kaçtı
Orgazm olamıyorum diye dava açtı
Orgazm olamıyorum diye dava açtı
Üniversitede grup sex partisi ortalığı karıştırdı
Üniversitede grup sex partisi ortalığı karıştırdı
Hükümet destekli seks oteli
Hükümet destekli seks oteli
Jinekolog hatasına cinsel ilişki teklif etti
Jinekolog hatasına cinsel ilişki teklif etti
Rus kadınlar turistlerle ilişkiye girebilir
Rus kadınlar turistlerle ilişkiye girebilir
Cinsel ilişki tarikatı ...
Cinsel ilişki tarikatı ...
Yeni trend G-string giyen temizlikçi kadınlar
Yeni trend G-string giyen temizlikçi kadınlar
Genç kız kasiyere göğüslerini açtı!
Genç kız kasiyere göğüslerini açtı!
Üniversitede mastürbasyon kursu
Üniversitede mastürbasyon kursu
Kim Jong Un tehdit etti, ABD geri adım attı
Kim Jong Un tehdit etti, ABD geri adım attı
Porno yıldızına para ödendiğini resmen kabul etti
Porno yıldızına para ödendiğini resmen kabul etti
İç çamaşırlarına kaşık...
İç çamaşırlarına kaşık...
Eski sevgilisine, o fotoyu gönderince
Eski sevgilisine, o fotoyu gönderince
Sınıfın ortasında soyundu
Sınıfın ortasında soyundu
Kadın gardiyan mahkumla ilişkiye girince...
Kadın gardiyan mahkumla ilişkiye girince...
3800 yılından geldiğini iddia ediyor
3800 yılından geldiğini iddia ediyor
Haber Yazılımı