Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 11:30
 
25 bin mühendis işsiz
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil PEHLEVAN ülkemizde Tarım Eğitiminin başlamasının 172. Yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
TRABZON Haberi
25 bin mühendis işsiz

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil PEHLEVAN  ülkemizde Tarım Eğitiminin başlamasının 172. Yıl dönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında “Tarımsal eğitimin kalitesinden tarım arazilerinin imara açılması , tarımsal ürün ithalatı, hayvancılıkta yaşanan sorunlar, et, saman ithalatı, gıda fiyatlarındaki artışlar, çiftçinin üretime küsmesi, balıkçılıkta yaşanan sorunlar, fındıkta gelinen nokta, tarımsal üretimde kullanılan girdi fiyatlarının artması, çayda organik üretime geçilmesi, tarımsal üretimde bilimsel metodlarla üretim planlama destekleme ve Milli Tarım Politikasındaki eksiklilere dikkat çekerek”; ortak akıl, evrensel normlar, bilimsel veriler, ülke gerçekleri dikkate alınarak sektördeki tüm paydaşların katılımıyla sorunların çözümüne yönelik çalışmalara acilen başlanmasına dikkat çekmiştir.

 

Türkiye`deki tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul Yeşilköy`de 10 ocak 1846  Ayamama Çiftliği`nde kurulan Mektebi Zirai Şahane ile başlamıştır.; "Bu okula ilaveten "Ziraat Mekteb-i Âli" yani 1892 yılında Halkalı Yüksek Ziraat Okulu açılmış  bunu , Bursa‘da kurulan "Ziraat Ameliyat Mektebi" izlemiştir.  Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1930 yılında 4 yıl yatılı eğitim veren "Ankara Yüksek Ziraat Mektebi" açılmıştır. 1933 yılında tarımsal öğretim faaliyetleri  yeni yasa ile Yüksek Ziraat Enstitüsü adı  ile sürdürülmüştür. Bu Enstitü 1948 yılında çıkarılan yasayla Ziraat Fakültesi adını alarak Ankara Üniversitesi`ne bağlanmıştır. 1955`te Ege, 1957`de Atatürk, 1967`de de Adana`da Ziraat Fakültelerinin kuruluşu ile tarım öğretimi yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ziraat fakültelerinin geçmişten bugüne 119 bin ziraat mühendisi yetiştirerek bu ülkenin hizmetine sunmuştur. “Bugün ziraat alanında 5‘i henüz öğretime başlamamış 40 fakülte vardır. başarılı bir yükseköğretim sürekli yeni fakülteler açarak veya açılan fakültelere popüler isimler vererek değil, planlı, geleceği görebilen, çeşitli müdahalelerin dışında gerekli ve gerçek ziraat mühendisliği eğitimi yakalanabilir. Bu nedenle mesleki öncelikleri dikkate alan, arz-talebi gözeten, meslek odalarını eğitim öğretimin öncelikli paydaşları olarak kabul eden bir yaklaşım ülkemize daha uygun bir tarımsal yükseköğretim sistemini ortaya çıkaracaktır. Bu gün hayatta olan 100 bin ziraat mühendisinin kaba bir hesapla 25 yaklaşık 25 bini işsizdir. Bu sayıya mesleğini yapamayıp farklı mesleklerde çalışanlarda dâhildir.

 

Bununla birlikte 200 kuru hektara bir ziraat mühendisi, 100 sulu hektara bir ziraat mühendisi gerekliliğinden yola çıkarsanız, Türkiye’nin yaklaşık 160 bin ziraat mühendisine ihtiyacı olduğunu da ayrıca görmemiz gerekiyor.

 

Ülkemizde tarımsal potansiyel anlamında bir sorun olmadığı, buna karşın mevcut potansiyelin hayvansal ve bitkisel ürün üretimi ve bunların verimliği anlamında yeterince ortaya konulamadığı görülmektedir. Bu amaçla çalışılmalı verimliliğimizi artırmalıyız

 

Biz Ziraat Mühendisleri diyoruz ki Türkiye’nin dışsatımı acil konu etmeli, , iç pazar ve dış pazarda aynı kaliteyi yakalamalı bunun için sağlık koşullarına uygun kaliteli tarımsal üretim için ziraat mühendisliği istihdamının zorunlu olduğunu gerçeğini unutmadan, Gıda işletmelerinde, tarımsal işletmelerdeki üretimlerde, Bitki Koruma Ürünü ve tohum bayilerinde, tarımsal danışmanlık hizmetlerinde,  tohumculukta ıslah ve Arge çalışmalarında, pazarlamada kısaca tarım ve gıda ile ilgili her alanda her birimde Türkiye’nin konu ile ilgili tüm yönetim yapılarıyla işbirliği içerisinde çalışacağız. Yeni ziraat mühendisliği istahdam alanları yaratmaya çalışacağız eski iş alanlarını geliştireceğiz. Bu sadece ziraat mühendislerinin işlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Türkiye’nin yeniden üreten, yeniden kalkınan ve yeniden bağımsızlığının devamını sağlayan bir ülke olabilmesi için de ön koşullardan biridir.

 

Üretmeden bağımsız kalabilmenin olanaksızlığını, en yakıcı haliyle dünyada yaşanmaktadır. O halde Türkiye hem ekonomisinde ( tarım sanayi vb) hem siyasetinde böyle bir yapılanmanın peşinde olmalı ve bunun için yeni bir seferberliğe girişmelidir.

 

Dünyamızı tehdit eden bazı temel sorunların varlığı farklı ortamlarda dile getirilmektedir. Örneğin, açlık dünyanın çözmek zorunda olduğu temel bir problemdir. Su kaynaklarının kullanımı, kaliteli gıda üretimi, erozyon, kentleşme ve çevre sorunları ve benzeri problemler ziraat mühendislerinin çözüm üreteceği konular olacaktır. Buradan hareketle, ziraat mühendisliğinin gelecekte çok daha itibarlı ve geçerli bir meslek olacağını söylemek mümkün olacaktır.

 

23-24 Aralık 2017 Tarihinde yapılan kongre ile üyelerimizin büyük bir onayıyla göreve getirilen Cemil PEHLEVAN, Avni AYDIN, Sedat SARAL Çoşkun KUTUROĞLU, Sevilay SARIYILAMAZ, Yrd. Dr. Koray ÖZŞEKER’den oluşan Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon şube yönetim kurulumuz, bünyesindeki Ziraat Mühendisi, Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknoloji Mühendisleri ile birlikte 574 üyesiyle ilimizin dahası bölgemizin temel tarımsal ürünü olan başta fındık ve çay olmak  üzere bütün tarımsal ürünler ile deniz ve iç su  balıkçılığında üretilen tüm su ürünlerinde üreticilerin emeğinin hakkını alması için paydaş tüm oda birlik dernek kurum ve kuruluşlar ile her türlü ortak çalışmaya hazırdır ve bu yönde gereğini yapmak üzere başta yönetim kurulumuz olmak üzere tüm üyelerimiz göreve hazırdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 25, bin, mühendis, işsiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı